Havel, Bohdalová, Prachař nebo Tomášek. Poslechněte si ukázky projevů, které zazněly v roce 1989 na Letné

Byla sobota, mrzlo a trochu sněžilo, ve vzduchu vlály československé vlajky a lidé měli slzy v očích. 25. listopadu 1989, tedy přesně před 30 lety, stálo na pražské Letenské pláni na tři čtvrtě milionu lidí, kteří požadovali svobodu a demokracii. Byl to navíc vůbec první protirežimní protest, který živě přenášela televize. Poslechněte si audionahrávky z této akce.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proreformní komunista, v roce 1968 šéf komunistů, Alexander Dubček a vedoucí představitel Občanského fóra pozdější prezident Václav Havel během demonstrace na Letné v listopadu 1989

Proreformní komunista, v roce 1968 šéf komunistů, Alexander Dubček a vedoucí představitel Občanského fóra pozdější prezident Václav Havel během demonstrace na Letné v listopadu 1989 | Foto: Soukromý archiv pana Růžičky

Při demonstraci na Letné 25. listopadu 1989 již všichni v tu chvíli věděli, že odstoupil nejvyšší představitel KSČ Miloš Jakeš. Nebyli ale spokojeni s výběrem nového vedení komunistů. Před davem o tom promluvil pozdější prezident Václav Havel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Letné přednesl svůj projev i budoucí prezident Václav Havel, který vyzval ke generální stávce.

„Někteří z těch, jejichž odchod žádáme, stále v těchto orgánech zůstávají, a lidé, kteří jsou do nich nově zvoleni, v nás vyvolávají pochybnost, že jsou schopni pochopit krizi v naší zemi a rychle a důkladně ji řešit,“ komentoval změny Havel.

Havel z tribuny stadionu Sparty vyzval ke generální stávce. K té se připojili také herci. „Já jenom jednu větu. Herci se rozhodli pokračovat ve stávce,“ slíbila na Letné herečka Jiřina Bohdalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiřina Bohdalová oznámila, že herci budou pokračovat ve stávce.

A Bohdalovou doplnil taky herec Ilja Prachař, který k davu promluvil jako zástupce Divadla na Vinohradech. „Podle našeho názoru strana od pátku 17. 11. ztratila svou vedoucí úlohu ve společnosti a udržuje ji do dnešního dne pouze mocensky,“ nechal se na Letné slyšet Prachař.

Stávku podpořili třeba zaměstnanci pražského metra, ale i redaktoři Československého rozhlasu a Československé televize. Ta začala dění z demonstrací poprvé vysílat v přímém přenosu. Zaměstnanci si to i přes nesouhlas vedení vynutili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Herec Ilja Prachař vyslovil názor, že strana 17. listopadu ztratila vedoucí úlohu ve společnosti.

Právě to byl jeden ze zlomových okamžiků revoluce, protože i lidé v odlehlých částech republiky, kteří měli do té doby jen kusé informace, na vlastní oči viděli masové demonstrace v Praze.

Mezi dalšími vystupujícími byl i písničkář Jaroslav Hutka, který se toho dne vrátil do Československa z nucené emigrace.

Na letišti na něj čekali studenti, kteří demonstrovali za to, aby byl Hutka, který neměl oficiálně vízum, vpuštěn přes letištní terminály do republiky. O pár hodin později už zpíval před davy píseň Náměšť.

Přehrát

00:00 / 00:00

Písničkář Jaroslav Hutka zazpíval píseň Náměšť.

Další významnou událostí toho dne byla slavnostní mše v katedrále svatého Víta na Pražském hradě, kterou sloužil kardinál František Tomášek u příležitosti svatořečení Anežky České ve Vatikánu.

„Právem ode mne očekáváte slovo k současnému dění v naší vlasti. V této důležité hodině zápasu za pravdu a spravedlnost v naší zemi jsem já i katolická církev na straně národa,“ prohlásil na mši Tomášek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kardinál František Tomášek na mši oznámil, že on i katolická církev stojí na straně národa.

60 tisíc přítomných věřících pak kardinál vyzval, aby šli a přidali se k protestům na Letné. Po víkendových demonstracích se tři čtvrtiny všech lidí v zemi zapojily do generální stávky. Pod obrovským tlakem veřejnosti se režim postupně zhroutil. 

Veronika Šírová, vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme