Za co se trestá na ‚Václaváku‘ a kde končí jízdu vraky? Prohlédněte si pražskou mapu pokut za přestupky

Nádražní versus Plzeňská. V těsném souboji smíchovských výpadovek loni vyhrála o jediný přestupek ta jižní. Data Policie ČR prozrazují, ve kterých ulicích a městských částech jsou policisté a policistky v Praze aktivní.

Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nádražní, Plzeňská, Strakonická, s odstupem Jižní spojka a Václavské náměstí. Pět ulic, které se v datech Policie České republiky o dopravních přestupcích za rok 2022 objevily nejčastěji.

Obvykle za nerespektování některé značky, což se do dat promítá jako nekonkrétní porušení dopravních předpisů. Pouze ve Strakonické vede špatný technický stav vozidla a na Václavském náměstí nepovolený vjezd či parkování v pěší zóně

Sto tisíc za přetížený kamion i stovka za stání na přechodu. Kolik v Praze zaplatíte za přestupky?

Číst článek

Následující mapa ukazuje většinu ze 117 tisíc přestupků, které v roce 2022 na území Prahy trestali státní policisté. Chybí v ní necelých osm tisíc záznamů, kde se v datech místo lokace vyskytuje prázdné políčko. Strojově se do mapy nepodařilo umístit ani stovky záznamů s adresou ve formátu typu 16. km, typických pro dálnice. Absentuje také přibližně 50 tisíc pokut, které pro Policii ČR hlídají radary na Jižní spojce. 

Mapa ukazuje pouze data Policie ČR, zcela tedy chybí přestupky zachycené městskou policií, což je mimo jiné většina případů špatného parkování. Důvody zmiňuje box pod mapou. Tam také najdete odkaz na zdrojová data.

Vzhledem k objemu dat může načítání mapy trvat i desítky sekund.

Data o dopravě ve čtyřech velkých městech

Datoví novináři Českého rozhlasu podali osm shodných žádostí o seznam všech dopravních přestupků v roce 2022. Mířily na Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň, vždy na státní i městskou policii.

Šest z osmi adresátů data poskytlo, pražští a plzeňští strážníci je zpoplatnili. Redakce webu iROZHLAS.cz za data nezaplatila, a proto je nemá k dispozici. Zbývajících šest datasetů během podzimu najdete na redakčním GitHubu. Zatím dáváme k dispozici odpověď na infožádost, originální a pročištěná data pražského ředitelství PČR.

Jan Cibulka, Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme