V Praze jezdí o třetinu méně aut, hromadnou dopravu využívá o 80 procent méně lidí

Automobilová doprava v Praze klesla minulý týden oproti polovině února v centru o 34,8 procenta a ve zbytku metropole o 29,2 procenta. Ve srovnání s předminulým týdnem to znamená pokles o dalších zhruba 30 procentních bodů. Hromadnou dopravu pak využívá až o 80 procent méně cestujících než před koronavirovou krizí. Uvedl to magistrát na základě dat od Technické správy komunikací (TSK) a dopravního podniku (DPP).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda vyhlásila kvůli šíření koronaviru nouzový stav 12. března, o čtyři dny později začalo platit omezení volného pohybu pouze pro cesty do zaměstnání, pro potraviny či pro léky. „S vyhlášením nouzového stavu nebyl propad tak rapidní, ale po zákazu pohybu osob bylo vidět velké snížení počtů cest Pražanů po městě,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Z nemoci COVID-19 se vyléčil jedenáctý pacient, počet nakažených v Česku překročil 2000

Číst článek

U automobilové dopravy se podle informací TSK největší úbytek týká oblasti okolo nábřeží Ludvíka Svobody, kde se počet průjezdů ze zhruba 35 tisíc snížil asi na 16. tisíc denně. Podobná je situace na páteřních silnicích v Evropské ulici a V Holešovičkách, kde průjezd klesl z 90 až 100 tisíc na 60 tisíc aut denně.

„Zajímavostí je, že se o dvě až tři hodiny posunuly ranní a odpolední špičky. Ráno jsou mezi devátou a dvanáctou hodinou a večer mezi čtvrtou a osmou hodinou. Další zajímavostí je, že i přes celkový třetinový úbytek cestování autem po Praze jsme mezi osmou a devátou večerní hodinou zaznamenali větší provoz než normálně,“ uvedl dále Scheinherr. Mluvčí TSK Barbora Lišková  řekl, že data se vyhodnocují zpětně, takže jsou vždy dostupná za předchozí týden.

Počet vykradených aut neroste, lidé si za vládních opatření podle policie jen více všímají svého okolí

Číst článek

Lidé více jezdí na kole

Ještě větší úbytek zaznamenala MHD, kde celkově ubylo 70 až 80 procent cestujících. Například v případě metra podle Scheinherra počet přepravených klesl z běžných 1,3 milionu na něco přes 200 tisíc, byť DPP začíná opět zaznamenávat vzestupnou tendenci. Díky menšímu množství aut také kleslo o deset procent množství zpožděných autobusů a tramvají, dodal náměstek.

Lidé také více využívají kola, speciální sčítací sloup na cyklotrase v Podolí podle Scheinherra zaznamenal o více než pětinu více průjezdů než loni v březnu. V týdnu mezi 16. a 22. březnem pak podle dat magistrátu na kolo nasedlo o polovinu více lidí než ve stejném týdnu v loňském roce.

Město také na základě nařízení vlády zrušilo parkovací zóny. Monitorovací auta stále jezdí, ale jenom sbírají data pro případné zlepšení zón do budoucna. Scheinherr dodal, že město zřídilo 339 parkovacích míst pro zdravotníky, lidi mířící na odběry, sociální pracovníky, hygieniky či policisty.

Česko má 2062 potvrzených případů nákazy koronavirem, deset nakažených se vyléčilo a devět jich zemřelo. V zemi platí zákaz volného pohybu lidí s výjimkou cest do práce, pro základní životní potřeby nebo k lékaři, a to pouze s pokrývkou nosu a úst. Uzavřeny jsou hranice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme