Praha představila první autobus ve sjednoceném designu, v ulicích začne jezdit ve čtvrtek

Červená a místo bílé šedá – pražský dopravní podnik má první autobus v nových barvách a v novém sjednoceném designu. Magistrát ho ve středu představil veřejnosti, od čtvrtka začne jezdit v ulicích. Lide si poprvé budou moci nový autobus prohlédnout na trase mezi Karlovým náměstím a Strahovským stadionem, což je linka 176.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobus svou první jízdu absolvuje na trase mezi Karlovým náměstím a Strahovským stadionem.

Autobus svou první jízdu absolvuje na trase mezi Karlovým náměstím a Strahovským stadionem. | Zdroj: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Autobus poznáte podle šedo-červených pruhů, které nejsou klasicky vodorovné, ale svislé. Dá se to možná přirovnat k dresům slávistických fotbalistů, akorát samozřejmě chybí červená hvězda. „Říkali jsme, že toto je první autobus v novém. Další autobusy ve sjednoceném designu začnou jezdit v příštím roce, nejdříve totiž musí designéři zpracovat podrobný návod pro všechny typy autobusů. Samotná obměna pak potrvá roky,“ vysvětlil Radiožurnálu ředitel pražského dopravního podniku Petr Witowski.

Najezdily přes milion kilometrů, teď jdou do výslužby. Praha stahuje autobusy Citybus

Číst článek

Doplnil, že celková obměna by mohla trvat zhruba deset let, protože dopravní podnik má 1000 autobusů, a tempo, kterým se nyní obnovují, je zhruba 100 autobusů za rok.

Nový vzhled dostanou postupně i tramvaje nebo vlaky. Praha tím chce sjednotit integrovanou dopravu. Jen autobusy totiž teď po hlavním městě a středních Čechách jezdí v asi dvaceti různých provedeních. Když vedení Prahy zhruba před měsícem schválilo nový vzhled, části lidí na sociálních sítích se jejich rozhodnutí nelíbilo kvůli financím.

Politici ze Spojených sil pro Prahu tehdy kritizovali své kolegy z koalice. V době koronaviru by podle nich peníze mělo město využít smysluplněji. Náměstek Adam Scheinherr z uskupení Praha Sobě ale ve středu zopakoval, že nový design nebude stát městskou pokladnu nic navíc. „Veškeré ty autobusy, které budeme nakupovat nové, už budou v novém designu,“ řekl Radiožurnálu.

Praha musela za nový vzhled zaplatit designérům. Náklady na soutěž a vytvoření grafického manuálu byly asi dva miliony korun.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme