Praha dostala při summitu reklamu k nezaplacení, říká politilog Pehe

Praha má úspěšně za sebou třídenní maratón schůzek a jednání spojených se summitem USA-Rusko, na kterém prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepsali novou smlouvu o omezení jaderných zbraní. Podle politiloga Jiřího Pehe lze akci právem označit za průlomový.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti Medveděv, Klaus a Obama na Hradě

Prezidenti Medveděv, Klaus a Obama na Hradě | Zdroj: ČTK

„Snížení arzenálu dvou největších jaderných velmocí o třetinu, to je skutečně krok kupředu. Není to samozřejmě úplné jaderné odzbrojení, o kterém mluvil Barack Obama v Praze, nicméně je to významný krok,“ řekl Pehe ve vysílání Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu pražského summitu USA-Rusko v Praze hovořil v Poledních ozvěnách dne Radiožurnálu politilog Jiří Pehe

Summit lze podle něj vnímat i jako symbolické gesto, které uvolní mezinárodní vztahy.

„Z tohoto hlediska je summit velmi důležitý a trochu bych zpochybnil některé komentáře, které říkají, že o nic nešlo a že to byla jenom kosmetická záležitost,“ podotkl politolog.

Samotná Česká republika i Praha podle něj dostaly v zahraničí takovou reklamu, jakou by si nemohly dovolit zaplatit.

„Pokud jde o mezinárodní postavení České republiky, tak se ukázala nejenom jako dobrý hostitel, ale také jako spolehlivý partner obou velmocí a jako velmi dobrý spojenec Spojených států,“ dodal Jiří Pehe.

Martin Hromádka, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme