Praha v budoucnu navýší kapacity čtyřletých gymnázií. Mohlo by přibýt až 2000 míst, tvrdí Hřib

Hlavní město Praha bude rozšiřovat počet míst na čtyřletých gymnáziích. Navýšit by se mohl do budoucna až o 2000. Zástupci magistrátu a Středočeského kraje se na tom v úterý dohodli s ministrem školství Vladimírem Balašem (STAN). Novinářům to řekli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní pro školství Vít Šimral. Podle nich se ukazuje, že v Praze není zájem o učební obory, ve který doufali zástupci průmyslu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

studenti, ilustrační foto

Česká společnost si uvědomuje, že i vzhledem ke změnám na trhu práce získává všeobecné vzdělávání na důležitosti (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Praha hodlá v reakci na to změnit strukturu středních škol ve prospěch maturitních oborů. V nejbližší době magistrát připraví podklady pro to, aby město získalo na jejich rozšiřování finanční podporu od státu.

Zejména v Praze si letos mnozí uchazeči o studium na středních školách stěžovali, že se některé maturitní obory rychle zaplnily a podle neúspěšných uchazečů bylo těžké najít volná místa i jinde. Problém podle Hřiba vznikl historicky požadavkem zástupců průmyslu, kteří doufali, že silné ročníky dětí zaplní méně atraktivní učební obory.

Změna, která vydrží aspoň deset let. Ministerstvo školství plánuje velkou reformu maturit

Číst článek

„V dnešní době se už jasně ukázalo, že ten postup byl chybný a je potřeba nedělat pokusy se sociálním inženýrstvím a centrálně řízeným hospodářstvím neodpovídajícím potřebám a požadavkům obyvatel, ale že je nezbytné vycházet vstříc požadavkům veřejnosti,“ uvedl. Ta podle něj v Praze a středních Čechách vyžaduje vzdělávání s maturitou a možnost pokračovat na vysoké školy.

S Balašem a hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou (STAN) se proto dnes zástupci Prahy shodli, že struktura vzdělávání v hlavním městě by měla být jiná než v jiných regionech, řekl Šimral. Podle něj by měly přibýt gymnaziální třídy ve stávajících středních odborných školách, například v Běchovicích či v Praze 13.

Na odborných školách se také budou posilovat i další maturitní obory, uvedl. Kromě toho by se měly navyšovat kapacity stávajících gymnázií a postupně budovat i nová gymnázia, dodal. O nutnosti posilování maturitních oborů chce magistrát jednat také s ministerstvem financí a doufá ve finanční podporu od státu. Kolik peněz by potřeboval získat, teprve vyčíslí.

Dvě verze zkoušky i možnost opakování během celé střední. Ministerstvo chce změnit pravidla maturity

Číst článek

V maturitních oborech pražských veřejných škol bylo letos podle magistrátu pro budoucí prváky 8340 míst. V posledních třech letech vybudovala Praha podle Šimrala 500 nových gymnaziálních míst, dalších 2000 míst podle něj může ještě vzniknout.

Jejich další rozvoj brzdila kromě Hospodářské komory i Asociace ředitelů gymnázií, která se obávala o pokles kvality studentů, podotkl. Česká společnost si podle něj ale uvědomuje, že i vzhledem ke změnám na trhu práce získává všeobecné vzdělávání na důležitosti. „My tomu chceme jít naproti,“ řekl.

V Praze bylo podle magistrátu v uplynulém školním roce 9691 deváťáků. Vedle nich směřuje na střední školy v hlavním městě ale i řada žáků ze Středočeského kraje. Na pražská gymnázia se tak podle Cermatu hlásilo letos 3972 dětí, na střední odborné školy 10 909 a na maturitní obory učilišť 1421. Středočeši tvořili kolem třiceti procent přihlášených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme