Zastřešené kolejiště hlavního nádraží a stavba nových domů? Pražští radní schválili změnu územního plánu

Vedení Prahy souhlasí s pořízením změny územního plánu, o kterou požádali vlastníci pozemků v okolí hlavního nádraží a která má umožnit zastřešení kolejiště a výstavbu domů. Podnět v pondělí schválili městští radní, ještě o něm budou hlasovat zastupitelé. Žádost o změnu podaly společnosti CR-City, ve které jsou zastoupeny mimo jiné České dráhy a Penta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní nádraží, Praha

Radní schválili změnu územního plánu u hlavního nádraží v Praze (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vlastníci pozemků plánují na nádraží zastřešení platformy a stavbu bytových či administrativních domů. Jednou z možností je podle dřívějšího vyjádření mluvčího Penty Martina Lánského také stavba nové budovy Národní knihovny nebo jiné veřejné stavby. Přesná podoba projektu zatím není jasná, při pořizování změny územního plánu se má podle zástupců magistrátu upřesnit i rozsah zástavby.

Zamýšlená dřevostavba u hlavního nádraží v Praze zešedne. Na krajích rychleji než uprostřed, říká expert

Číst článek

Záměr dříve kritizovali například Piráti z Prahy 2, kteří podle svých vyjádření nesouhlasí „s tímto netransparentním a narychlo ušitým postupem“ a požadují větší participaci s veřejností.

Každé obdobně zásadní změně musí předcházet odborná i veřejná diskuse se všemi aktéry, uvedli. Záměr kritizuje také například Klub za starou Prahu nebo nezisková organizace Arnika.

Společnost Penta v současné době staví domy v okolí nedalekého Masarykova nádraží. Zde stojí například dům podle návrhu architektonického ateliéru architektky Zahy Hadidové a Penta při rekonstrukci Masarykova nádraží nad ním vybuduje platformu, která překlene kolejiště. Lidem umožní přejít z Florence do Hybernské ulice a z Masarykova na hlavní nádraží.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme