Praha hledá nová parkovací místa. Vypoví smlouvu téměř polovině soukromých parkovišť

Hlavní město vypoví smlouvu nájemcům 42 parkovišť, které na městských pozemcích provozují soukromé firmy. V úterý o tom rozhodli radní. Nájmy mají skončit 31. března příštího roku. Město bude parkoviště v budoucnu pravděpodobně provozovat samo prostřednictvím společnosti Technická správa komunikací. Praha nyní pronajímá asi 90 parkovacích ploch.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parkování (ilustrační foto)

Parkování (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Na 42 vypovězených nájmů je podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka z ČSSD první vlnou a další můžou následovat.

Obyvatelé Prahy mění kvůli modrým zónám trvalé bydliště. Městské části na tom vydělají

Číst článek

Důvodem jsou podle vedení města mimo jiné nevýhodné smlouvy, z nichž některé byly uzavřeny už v 90. letech. Některé plochy zatím město vypovídat nebude kvůli složitým majetkovým vztahům. Parkovací domy chce magistrát i nadále nechat soukromníkům.

Systém městských parkovišť by měl být nově v některých oblastech propojen s parkovacími zónami, takže část míst budou moci v nočních hodinách využívat rezidenti. Stejně by to mohlo fungovat o víkendu, kdy bývají parkoviště prázdná, protože většina nájemců je využívá k dojíždění do práce. Tím by Praha získala o volných dnech stovky parkovacích míst.

Parkoviště by měla podle Dolínka provozovat Technická správa komunikací, která nyní ve spolupráci s další městskou společností, Operátorem ICT, připravuje technologické řešení systému. Do dubna, kdy skončí nájemní smlouvy, chce magistrát v soutěži získat vybavení parkovišť, jako jsou kamery a závory.

Loni Praha ukončila provoz některých parkovišť, například na Malostranském náměstí nebo vedle budovy muzea hlavního města na Florenci.

Výše nájmu nyní pronajímaných parkovišť se výrazně liší, například nájemci v Habrově ulici na Žižkově platí městu za 45 parkovacích míst 12 609 korun ročně, zatímco v Lýskově ve Stodůlkách 8167 korun ročně za 66 parkovacích míst.

Vyjádření Asociace provozovatelů parkovišť na vypovězení nájemních smluv provozovatelům parkovišť

Asociace provozovatelů parkovišť zásadně nesouhlasí s úterním rozhodnutím radních magistrátu hlavního města Prahy o vypovězení nájemních smluv provozovatelům 42 parkovišť. Podle ekonomické analýzy přijde tento krok a další plány magistrátu v souvislosti s výpovědí nájemních smluv daňové poplatníky minimálně na 200 milionů korun. Praha přitom v současnosti od nájemců dostává zhruba 15 milionů korun ročně, což je pro město čistý zisk. Rozhodnutí magistrátu je v neposlední řadě i porušením dohod, které s náměstkem Dolínkem provozovatelé uzavřeli před rokem. Tehdy se společně domluvili na modernizaci parkovišť ze strany nájemců, do níž již provozovatelé začali investovat. Nyní je zmodernizováno již 30 % těchto parkovišť. Asociace provozovatelů parkovišť se proti úternímu rozhodnutí bude bránit soudní cestou a bude požadovat kompenzace za vynaložené a kvůli rozhodnutí magistrátu zmařené investice. Převzetí parkovišť městem je pro občany jednoznačně nevýhodné. Jistě by se našla řada jiných problémů (například nedostatek P+R parkovišť na území města), které by zmíněná částka 200 milionů pomohla vyřešit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme