Praha hostí mezinárodní kongres astronautů z celého světa

Do české metropole dorazilo více než 50 astronautů a kosmonautů z Ruska, Spojených států, Evropy a dalších zemí světa, včetně Číny. Začíná totiž 22. kongres Mezinárodní asociace účastníků kosmických letů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Remek letěl v Sojuzu 28 | Foto: Petr Sobotka

Členem exkluzivní organizace se může stát každý, kdo alespoň jednou obletěl či obletí v kosmickém plavidle zeměkouli. Za Českou republiku se ujal role hostitele první a dosud jediný český kosmonaut Vladimír Remek.

"Nazvali jsme to Vesmír - příležitost pro všechny. Tím myslíme jak pro velké, tak pro malé země. Znamená to, že vesmír dnes už není arénou soupeření dvou supervelmocí, ale je to oblast ekonomické činnosti, na které participují státy různých velikostí," přiblížil Radiožurnálu Remek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kosmonauti a astronauti z celého světa se sešli v Praze na mezinárodním kongresu. Veronika Sedláčková v Poledních ozvěnách Rž o této události hovořila s českým kosmonautem Vladimírem Remkem.

Významným cílem kongresu je podle něj také určitá popularizace kosmonautiky mezi nejširší veřeností. "Zejména máme ambici působit na mladé lidi a motivovat je ke studiu nebo alespoň k zájmu o přírodovědné discipliny," přiblížil Remek v Poledních ozvěnách Radiožurnálu s tím, že ve středu se kosmonauti rozjedou po České republice a budou debatovat se studenty i odbornou a laickou veřejností.

Na kongres, který organizuje Asociace účastníků kosmických letů, dorazilo přes 50 účastníků ze 16 zemí. "Vybírali je národní asociace především ze Spojených států a z Ruska. Počet astronautů z těchto zemí je vyrovnaný," přiblížil Remek.

Martin Mašek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme