Praha hostí první Humanitární kongres v ČR

V Praze v Jinonicích začal první Humanitární kongres v České republice. Přijeli na něj odborníci z nevládních a humanitárních organizací z ČR i ze zahraničí. Diskutovat budou o bezpečnostních otázkách během humanitární pomoci, o nakládání s prostředky od dárců nebo o odpovědnosti a roli médií v humanitární krizi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěva u humanitární organizace

Návštěva u humanitární organizace | Foto: Martin Suchánek

Dnešní Humanitární kongres je první podobná mezinárodní konference v Česku, kterou si organizují samy neziskové organizace a má téma Humanitární pomoc na křižovatce. Odborníci upozorňují, že formy humanitární pomoci se proměňují a vyvíjejí a mění se také pohled na humanitarismus jako takový.

Pro humanitární pracovníky tak může být velice užitečné věnovat se občas nejen zachraňování životů, ale také reflexi toho, co dělají. Na kongresu se bude probírat třeba otázka, kdy spolupracovat s vojenskými složkami nebo zda má humanitární pomoc sloužit jako nástroj zahraniční politiky

Přehrát

00:00 / 00:00

V Praze v Jinonicích začal Humanitární kongres. Podorbnosti o jeho tématech přiblížila na Rádiu Česko redaktorka Magdaléna Trusinová

Ambicí pořadatelů je, aby kongres posloužil jako platforma pro výměnu zkušeností, informací a nápadů, které se týkají humanitární pomoci.

Na kongresu vystoupí zástupci neziskových organizací, hlavně z těch pořádajících, což je Adra, Člověk v tísni, Charita ČR, Lékaři bez hranic a další. Také tam budou mluvit psychologové, novináři a lidé z vysokých škol.

Diskuze se budou točit kolem bezpečnosti během poskytování humanitární pomoci, také se bude probírat, jak je nakládáno s prostředky od dárců, jak se do humanitární činnosti promítají nové technologie a inovace.

Přehrát

00:00 / 00:00

O náplni humanitární konference s názvem „Humanitární pomoc na křižovatce“ informoval ve víkendovém Odpoledním Radiožurnálu Pavel Gruber, ředitel české pobočky organizace Lékaři bez hranic

Dalším tématem je odpovědnost médií při humanitárních katastrofách. Lidé média většinou kritizují kvůli tomu, že prezentují jednotlivé často hrůzostrašné lidské osudy a nejsou schopná zasadit informace do širšího kontextu.

Odborníci ale upozorňují, že média nejsou jen pokřiveným zrcadlem reality, jsou také aktéry jednotlivých událostí. Příkladem může být třeba zemětřesení v Pákistánu v roce 2005, odkud museli být staženi dánští záchranáři, protože spousta Pákistánců byla pobouřena karikaturami proroka Mohameda, které tehdy zveřejnil dánský deník Jyllands-Posten.

Humanitární pracovníci se mnohdy musejí potýkat kromě kulturních rozdílů a vlastních předsudků také s tím, že jim jejich práci média komplikují. Na druhou stranu by se ale humanitárním organizacím bez médií asi hodně špatně sháněly peníze. A právě tento poněkud ambivalentní vztah se bude řešit na panelu o zodpovědnosti a roli médií při humanitárních krizích.

Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme