Praha hostí první velkou akci českého předsednictví

Prahu dnes čeká první velká akce českého předsednictví Evropské unii. Do české metropole míří Evropská komise, jejíž členové budou jednat s českou vládou. Přichystaný je také slavnostní večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fotograf na tiskové konferenci k českému předsednictví

fotograf na tiskové konferenci k českému předsednictví | Zdroj: ČTK

Eurokomisaři se tradičně na začátek předsednictví sejdou se svými ministerskými protějšky z jednotlivých rezortů. Setkání tentokrát nebude jen formalitou.

O dostatek agendy mají komisaři i čeští ministři postaráno. Válečný konflikt v Gaze a spor mezi ruským energetickým gigantem Gazprom a Ukrajinou o plyn jsou horká témata, která budou dnes na stole.

"Toto jednání je spíše záležitostí slavnostní, je to takový výkop každého předsednictví, ale je to zároveň i příležitost k projednání některých aktuálních témat a k výměně informací o tom, co se v těchto otázkách odehrálo v uplynulých hodinách," vysvětlil ve vysílání Radiožurnálu bývalý český eurokomisař Pavel Telička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechnětě si rozhovor s bývalým eurokomisařem Pavlem Teličkou v Ranním interview Radiožurnálu

Šéf Komise José Barroso bude jednat s premiérem Mirkem Topolánkem a zamíří i k euroskeptickému prezidentovi Václavu Klausovi. Diplomaté nicméně neočekávají, že by na Pražském hradě padala ostrá slova, jako tomu bylo v případě nedávné návštěvy europoslanců.

První velkou akci zakončí galavečer v Národním divadle. "Bude to komponované představení, jakýsi mix divadla, hudby a tance v režii bratrů Formanových. Celý večer bude mít název Sladíme Evropu," přiblížil program večera místopředseda vlády Alexandr Vondra.

Členy Evropské komise možná při jejich návštěvě v Praze uvítají také demonstrace. Protestní happening už oznámili odpůrci amerického radaru, podle serveru Aktuálně.cz by mohli do ulic vyjít i anarchisté. Připraveny jsou asi tři stovky policistů.

Komplikace v dopravě se dají v Praze čekat u Obecního domu a hlavně u Národního divadla, kde budou zastavovat kolony. Policie doporučuje raději se těmto místům vyhnout. Policisté mají také namátkově kontrolovat chodce a v terénu budou i kriminalisté v civilu.

Martin Hromádka, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme