Kamery na rozpoznávání obličejů zástupci Prahy odmítají. ‚Šlo o to zahájit diskuzi,‘ reaguje Hamáček

Případné zavedení kamerového systému na rozpoznávání obličejů nemá u pražských politiků a zastupitelů podporu. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) považuje technologii za „Velkého bratra v čínském stylu“. Ministr vnitra a policie však říkají, že se nechystají systém zavádět, ale že chtěli pouze vyvolat diskuzi o jeho možném užití.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Hřib, Česká pirátská strana

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pražský primátor se na svém twitteru vymezil proti zavedení kamerového systému na rozpoznávání obličejů. „Nechci podporovat Velkého bratra v čínském stylu,“ napsal Zdeněk Hřib (Piráti).

Policie chce v Praze testovat sledování obličejů. ‚Není důvod, jen chtějí hračku,‘ oponují ochránci soukromí

Číst článek

Vůči technologii je skeptický i předseda TOP 09 a pražský zastupitel Jiří Pospíšil. „Spuštění systému rozpoznávání obličejů by znamenalo zásah do soukromí občanů, který nemá žádné opodstatnění,“ uvedl. Podle něj zkušenosti ze zahraničí poukazují na „značnou chybovost“ systému.

Rozpoznávání obličejů nemá podporu ani u opozičních zastupitelů. „Pochopil bych automatické systémy třeba na fotbale, kam jde člověk dobrovolně a je tam větší potřeba hlídat bezpečnost. Ale na veřejnosti, to je až děsivě orwellovské,“ myslí si Patrik Nacher z ANO.

Šlo o to, zahájit diskuzi

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odmítl, že by se policie chystala kamerové rozpoznávání obličejů zavádět, šlo pouze prý o to, zahájit diskuzi o jeho možném využití na místech s vysokou koncentrací osob.

Hamáček upozornil, že systém naráží na ochranu osobních údajů. „Pokud bychom měli přistoupit k takové modernizaci, bude to vyžadovat velmi širokou diskusi v rámci české společnosti,“ řekl. V podobném duchu se vyjádřilo i pražské krajské ředitelství.

Krajské ředitelství policie požádalo pražský magistrát, aby aktivoval funkci automatického rozpoznávání obličejů na šesti místech v Praze.

Informaci ve středu serveru iROZHLAS.cz potvrdil šéf bezpečnostní komise pražského magistrátu Petr Hlubuček (STAN), který se k technologii také staví zdrženlivě. Podle něj se magistrát nyní obrací na Úřad pro ochranu osobních údajů s žádostí o stanovisko.

cib, jak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme