Trojkoalice v Praze porušila koaliční smlouvu, tvrdí ANO. Možná ji vypoví

Trojkoalice v Praze, tvořená Stranou zelených, KDU-ČSL a STAN, porušila podle ANO koaliční smlouvu, když ve čtvrtek nepodpořila program jednání zastupitelů. O případném vypovězení smlouvy se ANO rozhodne na pátečním mimořádném jednání zastupitelského klubu. Novinářům to ve čtvrtek řekla primátorka Adriana Krnáčová z ANO a další představitelé hnutí. Trojkoalice to ale odmítá, koaliční smlouvu podle ní naopak porušilo ANO.

Praha (Aktualizováno: 19:55 26. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Zastupitelé hlavního města se ve čtvrtek ani po několikahodinových sporech neshodli na programu jednání. Schválilo ho jen 30 ze 65 zastupitelů. 

Hlasování o programu

Z pražské koalice hlasoval ve čtvrtek proti programu starosta Prahy 7 Čižinský, zastupitel Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice) se pak hlasování zdržel. Nepodpořil ho ani Jaroslav Štěpánek z ANO, který nehlasoval, a Hana Nováková z ČSSD, který byla nepřítomna.

Přeli se zejména o to, na které místo zařadit materiál o osudu Libeňského mostu. V Praze vládne ANO, ČSSD a Trojkoalice. Bourání prosazuje ANO a ČSSD, Trojkoalice je proti.

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL/Trojkoalice) prohlásil, že odejde z koalice, pokud bude demolice schválena. A žádal, aby se o Libeňském mostu rozhodovalo až odpoledne, což by umožnilo přítomnost občanů.

„Zastupitelé většinou rozhodli o tom, že chtějí občany podvést, že chtějí znemožnit jejich účast na bodech, které je zajímají. Domnívám se, že to je nepřijatelné, že veřejnost je náš zaměstnavatel a musíme jí vycházet vstříc. Pokud požádá o to, aby se ten bod zařadil na odpoledne, že je jim třeba vyjít vstříc a ne to zařadit schválně jako první bod, aby ti, kteří chtějí přijít po práci, přišli už k rozhodnutému,“ odůvodnil svůj negativní postoj k programu zastupitelstva Čižinský.

Porušení koaliční smlouvy

A právě jeho postoj vadil představitelům ANO. Neschválením programu došlo k porušení koaliční smlouvy a blokaci dalších tisků. Kdyby mu šlo o dobro občanů, a ne o kampaň, tak bychom našli politické řešení Libeňského mostu, ale pan Čižinský se v minulých měsících neobrátil ani na mě, ani nikoho jiného. Považuji za skandální, že dva členové koalice hlasovali proti programu," prohlásila pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Od kubistického unikátu po rozhodnutí o demolici. Podívejte se na Libeňský most v proměnách času

Číst článek

Čižinský navíc podle ní zneužil svého postavení poslance, který se může do diskuse zapojit kdykoliv a nemůže mu být odebráno slovo. 

„Tento pan poslanec svou pravomoc několikrát zneužíval. Jako zastupitelé bychom si měli být rovni. Já mám také přednostní právo a nezneužívám ho," řekla primátorka.

Starosta Prahy 7 ale s tvrzeními ANO nesouhlasí. „Hájil jsem právo lidí vyjádřit se k tomu, co je zajímá. Není možné s lidmi zacházet jako s onucí," řekl Čižinský.

Zastupitelské kluby všech stran se podle něj na jednání ve středu dohodly, že téma Libeňského mostu budou zastupitelé řešit až v pozdním odpoledni a ANO podle něho dohodu porušilo.

Navíc v programu navrženém koaliční radou také podle něj nebyl navržen jako první. Koaliční smlouvu tak jako první porušili oni," řekl.

Proti návrhu programu nehlasoval Čižinský a zastupitel Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice) se hlasování zdržel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme