V Praze naplnili kapacitu testů u dospělých a seniorů. Stále chybí vzorky od nezletilých do 18 let

V Praze byla v sobotu odpoledne naplněna kapacita odběrů pro studii kolektivní imunity vůči covid-19 i u dospělých ve věku 18 až 39 let. Už dopoledne byla kapacita naplněna u dospělých v kategorii 40 až 59 let a v kategorii 60 až 89 let. Testovat se tak budou v dalších dnech pouze děti a mladiství v Kateřinské zahradě.

Praha (Aktualizováno: 22:01 25. 4. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé ve frontě na náměstí Míru v Praze, kde začalo testování vzorku populace na protilátky proti koronaviru. Čekající by měli dodržovat dvoumetrové rozestupy

Ve frontách budou od neděle stát pouze děti se svými zákonnými zástupci | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Za sobotu bylo v Praze otestováno 539 dětí. Řekla to mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Petra Klusáková.

„Nyní nově nepotřebujeme testované ve věku 18 až 39 let. Už i tato kohorta je naplněná, nyní potřebujeme otestovat děti a mladistvé do 17 let věku včetně, které tímto prosíme, aby se s rodiči dostavili,“ řekla kolem 14.30 mluvčí Klusáková.

Za první dva dny plošného testování bylo v Praze a Brně vyšetřeno 5000 lidí. Nejvíce chybí vzorků dětí

Číst článek

Fronty se v sobotu tvořily od šesté hodiny ráno. Lidem se rozdala pořadová čísla, aby organizátoři zamezili dlouhému čekání. Osoby s vyšším pořadovým číslem se tak mohly dostavit až v pozdějších hodinách. Na informaci, že už mnozí lidé, kteří dorazili v pozdějších hodinách, nebudou testováni, protože kapacita testování v rámci studie kolektivní imunity už byla naplněná, reagovali zájemci o testování s klidem, uvedla Klusáková.

„Organizátoři studie dnes (v sobotu) po naplnění dospělých testovaných kohort rozhodli o uzavření stanů v Praze na náměstí Míru a v Zítkových sadech u Palackého náměstí, a to od zítřka,“ řekla po 16.00 mluvčí Klusáková. Od neděle tak bude v hlavním městě fungovat jen odběrové místo pro testování dětí a mladistvých v Kateřinské zahradě poblíž Karlova náměstí. Nově bude otevřeno již od 10.00 do 20.00 jako dosud.

Uvolňování opatření přehledně: příští týden otevřou autoškoly či knihovny, restaurace v průběhu května

Číst článek

V Praze do sobotní 20. hodiny zdravotníci otestovali 539 dětí. „Nárůst návštěvnosti dětí v Kateřinské zahradě oproti pátku je znát. Ale rozprostřeli jsme fronty tak, aby nikde dlouho nečekaly. Ačkoliv fronta je stálá a výrazně se nezmenšuje, tempo odběrů je vysoké, takže děti a mladiství se svými rodinami čekají v průměru půl hodiny,“ řekla Klusáková.

Zbývá 267 dětí

Mluvčí doplnila, že v sobotu mimořádně byly děti otestovány i na testovacích místech v Zítkových sadech a na náměstí Míru. Do Zítkových sadů přišlo do 17.00 na test 32 dětí a mladistvých a na náměstí Míru 65 osob mladších 18 let. V Kateřinské zahradě bylo do dnešní 17. hodiny otestováno 135 dětí.

V Praze může být v dalších dnech do testování kvůli studii zařazeno ještě 267 dětí a mladistvých, jak vyplývá z dostupných statistik na webu ke studii. Nezletilí, kteří se chtějí do studie zapojit, musí na test přijít se svým zákonným zástupcem. Ten za ně na místě testování podepisuje informovaný souhlas, doplnila Klusáková.

Testování v Praze zajišťuje 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Armáda České republiky.

Další testovací místa jsou v Brně, v Litoměřicích a také v Olomouci, Uničově a Litovli. Poslední dvě zmíněné lokality byly na začátku epidemie dva týdny uzavřené kvůli vysokému výskytu nakažených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme