Počet vykradených aut neroste, lidé si za vládních opatření podle policie jen více všímají svého okolí

Praha je během výjimečných opatření české vlády bezpečnější než za běžného režimu, přestože zejmená na sociálních sítích se šíří fámy, že trestné činnosti přibývá. Konkrétně případů vykradených aut. „V ulicích jsou policisté více vidět. Navíc i obyčejný člověk si nyní všímá, co dělají lidé okolo něj,“ řekla pro iROZHLAS.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová, která spekulace ze sociálních sítích odmítá.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

„V ulicích jsou policisté více vidět. Navíc i obyčejný člověk si nyní všímá, co dělají lidé okolo něj.“ (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Nemůžou vybílit byt, tak co jiného. Zasáhlo to i jejich profesi,“ napsal k fotografii vykradeného auta jeden ze členů facebookové skupiny Praha 3 Žižkov – Mí(ě)sto, kde žijeme sdružující obyvatele této části Prahy.

„Všechno je zavřené, tak jim zbývají jen auta,“ dodal další a shodl se s ostatními, že by se situací měla policie „konečně něco udělat“.

Za krádež konzerv a oplatek až na osm let za mříže. Nouzový stav zpřísnil tresty za drobnou kriminalitu

Číst článek

Na sociálních sítích se po vyhlášení nouzového stavu šířily zvěsti o narůstající kriminalitě. Současná situace tomu podle vyjádření některých Pražanů, které kolují na internetu, nahrává. Policisté ale něco takového odmítají.

„Je to zcela naopak. Za posledních 14 dní evidujeme úbytek protiprávního jednání,“ řekla pro iROZHLAS.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová v reakci na dotaz, zda policisté od vyhlášení nouzového stavu evidují nárůst kriminality, konkrétně případů vykradených aut.

Policisté vycházejí aktuálně z hrubých čísel předběžných srovnání, kompletní data budou mít k dispozici až na konci měsíce a poté je bude třeba ještě vyhodnotit.

Méně vykradených aut

„Po městě se pohybuje méně lidí, policisté jsou tak v ulicích více vidět. Zároveň nižší pohyb osob po ulicích znamená také to, že i obyčejní lidé si více všímají, co dělají ostatní,“ řekla Kropáčová ke konkrétním jevům, které podle policie za nárazovým klesnutím počtu případů stojí.

Příspěvek ve facebookové skupině Praha 3 Žižkov - Mí(ě)sto, kde žijeme. | Zdroj: Printscreen Facebook.com

„Pokud jde o městskou část Praha 3, tak podle místních kolegů jde za posledních 14 dní až o padesátiprocentní pokles oproti dřívějšímu období,“ řekla Kropáčová konkrétně k počtu vykradených vozů v okolí Žižkova, na které upozorňoval výše uvedený příspěvek na sociální siti.

„Kvůli opatřením vlády jsou lidé doma, nemají tolik běžných starostí jako obvykle, a možná si tak víc všímají věcí, které se kolem nic dějí. Přesto jde opravdu jen o dojem, v celé Praze kriminalita klesla,“ dodala pak k tomu, proč se podle policistů na sociálních sítí šíří, že se množí krádeže.

Bagatelní činnost

Ke spekulacím ohledně práce českých policistů a možného nárůstu počtu přečinů a zločinů přispěl policejní prezident Jan Švejdar. Ten v neděli 15. března uvedl, že policisté omezí po dobu výjimečných opatření bagatelní činnost, například silniční kontroly.

Mají bezohlední řidiči zelenou? ‚Rychlou a nebezpečnou jízdu samozřejmě řešíme,' tvrdí policie

Číst článek

Policejní prezidium později pro iROZHLAS.cz odmítlo, že by policisté na podobné činnosti zcela rezignovali.

Nouzový stav zároveň přinesl přísnější tresty za drobnou kriminalitu. Do té se řadí právě například krádeže. Za krádež v obchodě tak může pachatel do vězení až na osm let, standardně je horní hranice trestu nastavena na dvou letech.

Spolu s policisty se po pražských ulicích i v době nouzového stavu stejně jako jindy pohybují také strážníci městské policie. Ti mají například na starost kontrolu dodržování nařízení o zakrytí úst a nosu na veřejnosti.

K úternímu odpoledni strážníci evidovali 4912 případů porušení nařízení, necelou polovinu z nich u cestujících v hromadné dopravě.

Martin Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme