Praha hodlá kvůli koronaviru šetřit hlavně na dopravě a majetku. Investice škrtat nechce

Pražský magistrát bude kvůli koronavirové krizi šetřit na běžných výdajích. Jako první přijdou na řadu doprava a majetek, kde chce uspořit řádově stamiliony korun. V debatě na TV Prima to v neděli řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). O případných úsporách v investicích zatím vedení města nediskutuje. Proti jsou zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), jak v debatě řekl europoslanec a předseda Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ustavující zasedání nového zastupitelstva hlavního města.

O investicích se vedení Prahy bude podle Hřiba bavit až v září. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Teď v pondělí jde na radu tisk, kterým by se vlastně měly udělat rozpočtové úpravy a úspory ve výši 614 milionů korun. Primárně se tedy jedná o oblast dopravy a majetku, kde se bude šetřit právě na běžných výdajích,“ řekl Hřib.

Budou peníze na chodníky, školy nebo metro D? Podívejte se, o kolik letos přijde vaše obec

Číst článek

Vedení města očekává kvůli opatřením proti pandemii covidu-19 propad 12 až 15 miliard korun. O investicích se vedení metropole bude podle Hřiba bavit až v září.

Případné škrty nicméně odmítá europoslanec a předseda zastupitelů Spojených sil Pospíšil.

„Podpoříme veškeré návrhy na šetření. Jediné, kde nechceme šetřit, jsou investice. Není možné, abychom podvázali investice města, zvláště v oblasti dopravní infrastruktury a školství. Investice, kdybychom zarazili, tak by to vedlo k další hospodářské recesi,“ je přesvědčen.

Praha loni snížila své závazky o další miliardu. Hlavní město v současnosti dluží 18,7 miliardy korun

Číst článek

Primátor Hřib v diskusi kritizoval postup vlády. Podle něj je potřeba, aby peníze dostaly nejen obce, ale také kraje. Obce dostanou od vlády 1250 korun na obyvatele. Praha proto navrhne legislativní úpravu, aby kraje dostaly 500 korun na obyvatele. „Potřebujeme, aby vláda kraje podpořila.“

Magistrát již v podpoře podnikatelům odpouští restauratérům nájem za restaurační předzahrádky, hoteliérům poplatek z pobytu a obchodníci mohou zdarma využít zábor veřejného prostranství pro vystavení zboží.

Podnikatelům také město odložilo splátky nájmů nebo odpustilo penále z prodlení jeho platby. Praha zavedla také svůj program COVID Praha a vložila do něj 600 milionů korun, které slouží jako záruka pro půjčky podnikatelům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme