‚Praha není dojná kráva, zpřetrhat vazby potrvá.‘ Dopravní podnik vyplatil firmám spojeným s ČSSD 180 milionů

  • Úklidové či bezpečnostní služby jim podle opozice za posledních deset let vynesly dvě miliardy korun. Pražská primátorka Adriana Krnáčová proto loni slíbila, že kontrakty od pražských podniků pro trojici firem spřízněných s ČSSD prověří.
  • Výsledek po roční odmlce? Jen od dopravního podniku firmy Lasesmed, Premio Invest a Kovis letos inkasovaly bezmála 180 milionů korun, jak zjistil server iROZHLAS.cz.
  • Objem kontraktů kritizuje pražský zastupitel z Pirátů Adam Zábranský. Ten navíc upozorňuje, že v případě majitele firmy Lasesmed Zdeňka Zadiny existuje spojení s lobbistou Ivo Rittigem.
  • Krnáčová se nyní hájí tím, že jde o stále stejné pozůstatky klientelistických vazeb. „Město není dojná kráva. Abychom se jich ale zbavili úplně, ještě to chvíli potrvá,“ říká.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO)

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Údržba čističky odpadních vod v autobusových garážích v pražských Vršovicích či na Klíčově. To jsou jen některé ze zakázek společnosti Lasesmed, která letos od dopravního podniku inkasovala podle údajů z registru smluv celkově přes čtyři miliony korun. Majitel firmy Zdeněk Zadina byl přitom ještě donedávna členem ČSSD na Praze 14.

Památkáři dále budou posuzovat stavby. Návrh primátorky Krnáčové pražští zastupitelé zamítli

Číst článek

Další zakázky má společnost Kovis v čele s rovněž bývalým členem ČSSD Petrem Kovanou – za ostrahu co tři měsíce inkasuje osm milionů korun.

Rekordmanem je ovšem firma Premio Invest, jejíž majitel Petr Ženíšek vede místní buňku ČSSD v pražském Hloubětíně. Jen letos firma od dopravního podniku získala zakázky za bezmála 160 milionů korun.

Interní audity Krnáčové

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) přitom loni slibovala, že spolupráci s firmami spřízněnými s ČSSD prověří. „Před rokem jsem si na základě upozornění z médií pozvala ředitele dotčených firem a zadala jim, aby zpracovali interní audit na úklidové služby,“ uvedla serveru iROZHLAS.cz.

Nyní argumentuje tím, že se některé zakázky skutečně stoply. „Ty audity ukázaly, že některé smlouvy byly opravdu nevýhodné, a řada z těch smluv už byla přesoutěžena a podle mých informací se připravují nové veřejné zakázky,“ pokračuje Krnáčová.

Krnáčová se současně brání tím, že klientelistické vazby jsou v Praze zakořeněné natolik, že na jejich zpřetrhání bylo málo času. „Město není dojná kráva pro skupinu vyvolených a já jsem po celé čtyři roky dělala vše pro to, abychom se těch kostlivců zbavili. To jsou ale stále stejné pozůstatky klientelistických vazeb, které se tu tvořily několik desetiletí. Abychom se jich zbavili úplně, ještě to chvíli potrvá.“

Současně dodala, že není možné vypovědět smlouvu jen kvůli jménu. „Je potřeba ukázat, že taková smlouva je opravdu pro město nevýhodná,“ doplnila.

Úklid na Praze 3

Úplně se pak zadrhla – podle údajů z registru smluv – spolupráce s Prahou 3, kde ve vedení sedí i zástupci ČSSD včetně pražské radní Ireny Ropkové (v Praze je dvojka ČSSD pro říjnové komunální volby). Oproti tomu Premio Invest městské části úklidové služby nadále poskytovalo. Ropková možný střet zájmů nepřipouští, s majitelem firmy Premio Invest Ženíškem se podle svých nezná. Argumentuje navíc tím, že jde o věc v gesci TOP 09. „Přepokládám, že úřad městské části Prahy 3 postupuje dle svých pravidel podle zákona o veřejných zakázkách, veřejné soutěže se může účastnit každý.“

Mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková zároveň upozorňuje, že žádné nové kontrakty nepřibyly. Zmíněné firmy prý těží z dobíhajících smluv.

„V registru jsou uveřejňovány dle zákona i objednávky z uzavřených rámcových smluv, které byly vysoutěženy v minulosti, nejedná se v žádném případě o nové zakázky. S ohledem na aktuální potřeby dopravního podniku a na znění zákona o zadávání veřejných zakázek nelze některá plnění ihned ukončit,“ uvedla.

Dopravní podnik brání také náměstek pražské primátorky a poslanec Petr Dolínek z ČSSD (kandidující v komunálních volbách), který má v hlavním městě na starosti dopravu.

„To, že je někdo členem jakékoli politické strany, mu nebrání podnikat, ani ucházet se o veřejné zakázky,“ reagoval na dotaz redakce s tím, že o vítězi všech veřejných tendrů rozhoduje „prakticky nejnižší cena“.

Spojení s lobbistou

Klientelistické vazby na pražském magistrátu kritizuje opoziční zastupitel Pirátů Adam Zábranský (dvojka strany v Praze pro nadcházející komunální volby), který před rokem na celou situaci upozornil. Spočítal, že za posledních deset let si trojice daných firem přišla od městských podniků v gesci sociálních demokratů na bezmála dvě miliardy korun.

„Město není dojná kráva pro skupinu vyvolených a já jsem po celé čtyři roky dělala vše pro to, abychom se těch kostlivců zbavili. To jsou ale stále stejné pozůstatky klientelistických vazeb, které se tu tvořily několik desetiletí. Abychom se jich zbavili úplně, ještě to chvíli potrvá.“

Adriana Krnáčová (pražská primátorka)

Podle Zábranského je objem kontraktů firem spřízněných s ČSSD ale stále alarmující. Poukazuje také na to, že trojice zmiňovaných firem, než získala lukrativní zakázky od dopravního podniku, byla prakticky neaktivní. Přišel navíc na to, že v případě podnikatele Zadiny existuje spojení s někdejšími spolupracovníky lobbisty Ivo Rittiga.

V minulosti totiž působil ve firmě Lipis Praha, kterou tehdy spoluvlastnila Rittigova rakouská společnost Klymene a dříve v ní figurovali i jeho právníci David Michal a Karolína Babáková. „Když to poskládáme dohromady, výsledný obrázek je velmi podezřelý,“ doplnil Pirát.

Zadina: Rittiga osobně neznám

Sám Zadina na dotaz serveru iROZHLAS.cz nevysvětlil, co přesně ve firmě dělal. „Jak vyplývá z rejstříku firem, společnost Lipis Praha během mého působení nevykonávala žádnou činnost,“ uvedl a dodal, že Rittiga osobně nezná. „Nemohu tedy vědět, jaké má spolupracovníky.“

Firmy ČSSD na hřbitovech

Na působení firem Lasesmed a Premio Invest ve sféře vlivu sociálních demokratů – konkrétně tedy u dopravního podniku, Technické správy komunikací či Prahy 3 – ukázal už loni na jaře audit pražských hřbitovů, kde se rovněž angažovali. Z prověrky vyplynulo, že společnosti zde získaly v minulosti řadu menších zakázek na stavební práce, úklidové služby či montáž laviček, jak tehdy upozornil server iROZHLAS.cz. Vedle Piráta Zábranského se poté mapování jejich kontraktů věnovaly i Hospodářské noviny ve spolupráci s iniciativou Rekonstrukce státu.

Odmítl také, že by se ve svém podnikání zaměřoval pouze na pražské podniky – zakázky má jeho firma prý i v soukromém sektoru. Současně tvrdí, že jeho firma po zásahu primátorky Krnáčové i o některé kontrakty přišla, a to konkrétně u Technické správy komunikací.

To potvrzuje i mluvčí TSK Barbora Lišková, kontrakty se podle ní týkaly správy autobusových stanovišť a nácestných zastávek. „Dvě smlouvy již skončily a poslední smlouva se společností Lasesmed byla vypovězena z důvodu probíhající optimalizace některých činností, které si bude TSK zajišťovat vlastními zdroji, loni v prosinci a nyní běží výpovědní lhůta.“

Redakce o vyjádření požádala také Ženíška. Ten možný střet zájmů odmítá. „Účastníme se veřejných zakázek. Nemám přehled o tom, které podniky jsou či byly v agendě ČSSD,“ uvedl.

Podobně mluví také podnikatel Kovanda. „Moje podnikání se nezaměřuje jenom na městské zakázky. Protože si ve společnosti zařizuji vše sám a ve vedení společnosti zaměstnávám pouze tři zaměstnance, mohu si dovolit mít nižší cenu než větší společnosti,“ popsal. Současně Kovanda upozorňuje, že o některé kontrakty již přišel. „O zakázky již jsem přišel a nadále přicházím, jsem ve výpovědi u dalších třech klientů," doplnil.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme