Politické reakce na Letnou: Zeman označil Milion chvilek za nedemokratický, opozice demonstrovala

Sobotní demonstrace hnutí Milion chvilek na pražské Letné vyvolala ze strany politiků slova podpory i kritiky. Zatímco mnozí opoziční politici se demonstrací osobně zúčastnili, premiér Babiš (ANO) slíbil vyjádření k demonstraci při svém nedělním projevu v Národním muzeu. Prezident Zeman označil již v pátek hnutí Milion chvilek za nedemokratické.

Praha (Aktualizováno: 17:53 16. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace se zúčastnili lidé všech generací | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Na pražské Letenské pláni se v sobotu zhruba po pěti měsících uskutečnila demonstrace spolku Milion chvilek. Demonstrující znovu požadují vyřešení sporu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) zbavení se svého spojení s holdingem Agrofert či jeho demisi. Požadují i odstoupení ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) do konce roku.

‚Jeli zadarmo busem a dostali zaplaceno.‘ Řetězový e-mail o demonstrantech napsal bývalý policista

Číst článek

Akce přitahuje pozornost jak doma, tak i v zahraničí. Situaci v Praze například sleduje americká CNN.

Prezident Miloš Zeman už v pátek v Bratislavě pro Parlamentní listy uvedl, že hnutí Milion chvilek považuje za nedemokratické.

„Toto hnutí považuji za nedemokratické ze tří důvodů. Za prvé, že popírá rozhodnutí státních zástupců v kauze Čapí hnízdo. Za druhé, že popírá rozhodnutí Poslanecké sněmovny ve věci ústavní žaloby,“ řekl Zeman. „A za třetí, že odmítá moje ústavní právo abolice. Ze všech těchto tří důvodů se nechci snižovat k tomu, abych toto hnutí označil za fašistické, ale mohu ho na základě těchto tří důvodů jasně označit za nedemokratické,” dodal.

Prezident také odmítl možnost případného setkání s předsedou hnutí Mikulášem Minářem. „Rozhodně ne, protože já se setkávám pouze s duševně normálními lidmi,“ řekl Zeman.

Babiš, Benešová, Hamáček

Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil obsáhlejší vyjádření na neděli v rámci projevu v Národním muzeu. V sobotu tak pouze uvedl, že je skvělé, že lidé mohou svobodně vyjádřit svůj názor. „Máme svobodu a demokracii a to jsme před 30 lety chtěli. Je skvělé, že lidi můžou vyjádřit svůj názor a nikdo je neperzekvuje a nenapadá. A je skvělé, že máme svobodné a demokratické volby, kde si můžeme svobodně zvolit své zástupce,“ řekl.

„Dívejte se na můj zítřejší projev v Národním muzeu. Vyjádřím se v něm k našemu nejvýznamnějšímu svátku. Řeknu vše, co považuji za nutné a vhodné. Možná budete překvapeni,“ dodal.

Benešová na dotaz, co by vzkázala lidem na Letné, odpověděla stučně: „Nekomentuji.“ 

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) předsedu vlády i ministryni spravedlnosti Benešovou (za ANO) podpořil. „Tyto požadavky nejsou nic nového. K odchodu Marie Benešové nevidím důvod a o majetkových poměrech premiéra věděli voliči před volbami,“ uvedl pro Českou televizi Hamáček.

Podpora

Demonstrace se účastnili někteří členové opozičních stran. Miroslav Kalousek (TOP 09) na twitteru uvedl, že je mu „ctí být na Letné s lidmi, kteří přijeli vyjádřit přání uzdravit naši nemocnou demokracii.“

Demonstrací se zúčastnili i předseda Pirátů Ivan Bartoš, Tomáš Czernin z TOP 09, Vít Rakušan a Jan Farský ze STAN.

Podporu vyjádřili i Petr Fiala (ODS) nebo Jiří Pospíšil (TOP 09). „Z Letné zaznělo správné poselství v předvečer 17 listopadu: že lidé mají být aktivní, že věci je třeba měnit ve volbách. Je potřeba, aby lidé nedávali ruce pryč od politických stran, naopak, mají se o ně starat, politické strany demokracie potřebuje,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

Souhlasím s návrhy Milionu chvilek, které jsou adresovány demokratickým opozičním stranám. Je třeba otevřenost stran novým lidem i změna volebního systému, aby měly hlasy všech voličů stejnou váhu. Podporuji i snahu pokusit se o vytvoření předvolební koalice demokratických stran,“ napsal Pospíšil.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme