Muž, který na čtyři dny uvízl na Letišti Václava Havla, není jediný, tvrdí polský konzul

Případ Poláka Pawla Jurského, který nuceně strávil čtyři dny na pražském letišti, není ojedinělý, tvrdí polská média s odvoláním na polské diplomaty v Česku. „Polák prožil horor na letišti v Praze. Není sám,“ uvedla v titulku veřejnoprávní televize TVP, která na svém webu – stejně jako například soukromá zpravodajská stanice TVN 24 – převzala zprávu polské agentury PAP. Případ souvisí s omezeními za současné pandemie nemoci covid-19.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Na letišti jsou další Poláci, kteří se nejspíše budou muset vrátit do Nizozemska,“ napsala polská PAP. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jurski se přes Prahu snažil vrátit z Nizozemska do vlasti, ale úřady ČR mu podle něj znemožnily opustit letištní tranzit, vstoupit na české území a po zemi pokračovat v cestě do Polska. „Imigrační policie se odvolávala na ministerstvo vnitra, to zase na imigrační policii,“ řekl.

‚Policie se odvolávala na ministerstvo, to zase na policii.‘ Polák uvízl čtyři dny na pražském letišti

Číst článek

Z tohoto rozhovoru citují i polská média, připomínající, že až ve čtvrtek muže na letišti vyzvedl konzul polského velvyslanectví v Praze, který zorganizoval návrat do Polska přes Český Těšín.

Konzul Artur Lukiańczyk podle PAP vyzvedl Jurského spolu s další osobou, která měla stejný problém. „Na letišti jsou další Poláci, kteří se nejspíše budou muset vrátit do Nizozemska,“ dodala agentura.

Připomněla také, že linka mezi Amsterdamem a Prahou zůstává jedním z mála pravidelných letů, obnovených po přerušení většiny operací z pražského letiště.

Návrat do Nizozemska

Konzul Lukiańczyk řekl PAP, že polské diplomatické zastoupení nótami žádalo o povolení k tranzitu polského občana, vracejícího se do vlasti. Uvedl, že předpisy počítají s tím, že se tranzit občana členského státu Evropské unie na základě nóty povolí.

„Jurského případ není ojedinělý. České úřady z neznámých příčin neposuzují kladně všechny nóty polského zastoupení,“ zdůraznil konzul. Na letišti jsou podle něj další Poláci, kteří se nejspíše budou muset vrátit letem KLM do Nizozemska.

„KLM prodává letenky a nestará se, co se děje poté. Nevaruje cestující o předpisech platných v Česku a na Letišti Václava Havla není zastoupení této společnosti, které by mohlo řešit otázky ohledně případného návratu do Nizozemska,“ upozornil Lukiańczyk.

Česko kvůli epidemii koronaviru omezilo možnosti vstupu cizinců na své území. Bez překážek, ale s negativním testem na koronavirus, smějí přijet jen cizinci s trvalým či dočasným povolením k pobytu.

Ve výjimečných situacích je na 72 hodin a v podnikatelských či vědeckých cílech dovolen vstup občanů EU. Předpisy dovolují také tranzit občanů zemí EU vracejících se do vlasti. V takové situaci ale musí být cesta předem ohlášena diplomatickou nótou, dodal PAP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme