Přistávajícímu boeingu vjel na pražském letišti na ranvej další letoun. Situaci zachránili dispečeři

Řídicí věž pražského Letiště Václava Havla řešila v úterý večer nebezpečnou situaci. Během přípravy na přistání Boeingu 737 vjel na stejnou dráhu vrtulový letoun ATR 72. Potenciální srážce pak předešel dispečer, který nařídil přistávajícímu stroji ranvej přeletět. Serveru Novinky.cz to potvrdilo Řízení letového provozu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přistávajícímu Boeingu 737 vjel na ranvej jiný letoun, dispečer mu tak nařídil přelet nad dráhou (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

K incidentu došlo po úterní 22. hodině. kdy letoun ATR 72 irské společnosti Air Contractors, který mířil do Paříže, vjel při přesunu na dráhu 24 na hlavní ranvej právě ve chvíli, kdy se k přistání chystal Boeing 737 od ASL Airlines Belgium letící z Brna. Pilot irského letounu měl v tu chvíli najet k vyčkávacímu místu, namísto toho se však vydal rovnou na dráhu.

Praha změnila názor. Zastupitelé podpořili stavbu nové ranveje na Ruzyni

Číst článek

„Mohu potvrdit událost v letovém provozu, kdy letoun ATR 72 irského dopravce Air Contractors při pojíždění na start na dráhu 24 letiště Praha chybou pilota přejel takzvanou stop příčku a narušil tak ochrannou zónu přistávací dráhy,“ sdělil serveru Novinky.cz Richard Klíma z oddělení vnějších vztahů Řízení letového provozu.

Podle pravidel leteckého provozu má v takové chvíli pilot zrušit přistání a přeletět dráhu i bez pokynu řídícího. Jeden z dispečerů ale i tak přistávajícímu Boeingu 737 nařídil průlet. Zatímco se spoj z Brna obloukem vracel k druhému pokusu, stroj irské společnosti mezitím odstartoval. Podle Klímy byly stroje v dostatečně vzdálenosti a jejich bezpečnost ohrožena nebyla.

Událost bude nyní vyšetřovat Úřad pro zjišťování leteckých nehod, který již obdržel hlášení od Řízení letového provozu. Incidentu se bude věnovat ve spolupráci s irskými kolegy.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme