Praha má být jediným volebním obvodem

Praha by mohla zůstat jedním volebním obvodem. Sněmovna poslala zákon, který připravil šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda do dalšího projednávání. Proti návrhu vystupovali hlavně pražští poslanci ODS. Ti ho kritizovali jako účelový a nemravný. Naopak ČSSD, komunisté a zelení ho uvítali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

Zatím záleží na zastupitelích hlavního města, jestli volební obvod pro volby rozparcelují nebo nechají vcelku. Předseda KDU-ČSL tvrdí, že první možnost nahrává Občanským demokratům a hlasy voličů z různých částí Prahy by neměly stejnou váhu.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda v Ozvěnách dne uvedl, že Praha je krajem, má veškeré pravomoci kraje a zvláštní zákon, není tedy v postavení jako jiná statutární města. „To je důvod formální. Důvod politický je, že se před volbami mění volební obvody tak, aby to vyhovovalo silné straně v zastupitelstvu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V debatě o počtu volebních obvodů v Praze vystoupili v Ozvěnách dne poslanci C. Svobody a B. Šťastný a také politolog T. Lebeda

Podle Svobody jde KDU-ČSL o to, aby voliči v Praze viděli, že každý má rovný hlas.

Poslanec za ODS Boris Šťastný v Ozvěnách dne oponoval tím, že dosud se žádná diskuse o počtu volebních obvodů v hlavním městě otevřena. „Pan poslanec v poslední době dělá neuvěřitelné věci, napadl primátora, členy zastupitelstva.“ Označil to za účelovou hru s cílem strhnout na sebe pozornost.

Šťastný se také vyslovil pro otevření debaty o počtu volebních obvodů, a to napříč politickým spektrem a férově. „ Nikoli tak, aby věc byla zneužívána jednou politickou stranou, tak jak to dělá pan Svoboda.“

Politolog Tomáš Lebeda označil debatu mezi oběma poslanci za důkaz toho, jak jsou pro politické strany volební obvody důležité. „Problém leží v tom, že těsně před volbami si může zastupitelstvo města může schválit rozdělení obce na obvody tak, jak si většinově naplánuje. To, že se s tím manipuluje a je to účelové, svědčí to, že v Praze v ani jedněch komunálních volbách po sobě nebyly obvody stejné.“

„Pravidla by měla být nastavena tak, aby se obvody mohly měnit až ob volby dopředu, čili nyní pro volby 2014, anebo, aby byly obvody konstantní pro několik volebních období a nerozhodovali o tom ti, kteří jsou v těch příslušných volbách voleni,“ míní Lebeda. Za důležité pak považuje, aby diskuse o tom skutečně začala.


Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme