Praha zatlačila na nepoctivé taxikáře. Posílila kontroly, propadli hlavně řidiči Uberu

Kauce za 150 tisíc korun a zabavené taxi licence. To je část z výsledku kontrol, které úředníci pražského magistrátu provedli poté, co začala platit nová pravidla pro boj s nepoctivými řidiči klasických taxislužeb i Uberu. V prvních dvou týdnech prověřili bezmála stovku šoférů, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Nejhůř přitom dopadli především řidiči Uberu.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od začátku října prověřili kontroloři z magistrátu okolo stovky šoférů klasických taxislužeb i služby Uber

Od začátku října prověřili kontroloři z magistrátu okolo stovky šoférů klasických taxislužeb i služby Uber | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Od začátku října úředníci provedli 29 kontrol šoférů taxislužby Uber a 68 kontrol řidičů klasických taxi. Vyplývá to z údajů pražského magistrátu, které má server iROZHLAS.cz k dispozici.

V případě Uberu kontroloři hlavního města našli pochybení ve všech případech, udělili tři kauce za celkem 150 tisíc korun a zabavili hned pět taxikářských oprávnění.

Praha stupňuje kontroly taxikářů a řidičů Uberu. Nepoctivcům hrozí až půlmilionová pokuta

Číst článek

K první sérii kontrol podle mluvčího Magistrátu hlavního města Prahy Víta Hofmana došlo hned zkraje měsíce, kdy úředníci prověřili devítku řidičů. Dvě kontroly se vztahovaly k aplikaci UberBLACK, tedy nejdražší ze služeb Uberu, za kterou jezdí jen registrovaní taxikáři, tři pak k aplikaci k UberPop, která umožňuje jízdu s řidiči bez taxikářské licence.

„V případě aplikací Uber se nejčastěji jedná o porušení zákona, kdy vozidlo není vybaveno taxametrem, není označeno jako vozidlo taxi nebo nemá viditelně umístěný ceník,“ popsal mluvčí Hofman s tím, že tentokrát šlo i o předražování jízdného.

Botička na auto místo kauce

Na jednoho z řidičů Uberu přitom během prověrky kontroloři uvalili kauci ve výši 100 tisíc korun. Jde o maximální možnou částku, kterou jim zákon po novelizaci umožňuje problémovému řidiči udělit. Kauce slouží jako záloha na správní řízení, které rozhodne o postihu. Pokud řidič nemá na její zaplacení, zabaví se mu auto tím, že dostane botičku.

Řidiči klasických taxislužeb z prověrek magistrátu vyšli výrazně lépe. Z 68 kontrolovaných řidičů pochybilo jen sedm - překročili zákon o silniční dopravě. V jednom případě úředníci zabavili licenci a v jednom pak uvalili kauci ve výši 15 tisíc korun.

Dosud pražský magistrát prováděl podle mluvčího zhruba 120 kontrol měsíčně. Vedení Prahy slíbilo, že s platností nové legislativy kontroly šoférů v ulicích hlavního města razantně navýší. Zvýšit se má i počet samotných kontrolorů, jak potvrzuje zastupitel za ANO a nově zvolený poslanec Patrik Nacher, který je i členem pracovní skupiny hlavního města k situaci okolo taxislužeb.

„Podařilo se také zvýšit počet kontrolorů, a to z pěti na osm. Považuji to za úspěch, protože standardně trvá proces zvýšení počtu zaměstnanců několik měsíců, od schválení záměru, vyjádření všech dotčených míst přes výběrová řízení nebo školení,“ popsal.

Vyšší pokuty i zabavení licence

Úředníci tak mohou nově všem šoférům za prohřešky zabavit okamžitě licenci či auto jako pojistku místo kauce. Řidičům jezdícím načerno pak nově hrozí pokuta až 100 tisíc korun. Změny zavádí novela zákona o silniční dopravě, která platí od 4. října. Městům i obcím přináší nové pravomoci, jak bojovat proti nepoctivým řidičům. Jaké jsou hlavní novinky?

  • Zabavení licence hříšníkům na místě. Kontroloři mohou nově už při podezření z přestupku zabavit řidiči jeho taxikářské oprávnění, a to přímo na místě incidentu. Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana je to nejúčinnější nástroj, jak s nepoctivci v ulicích bojovat. „Ve chvíli, kdy řidič nemá žádný majetek, bydliště má třeba na radnici, ani auto není jeho, tak se mu pokuty jen střádají a město nemá legální možnost, jak z něho finance vymoci,“ popsal.

  • Jednou a dost. Jen jeden závažný přestupek v průběhu tří let, jako je například předražené jízdné nebo nepoužití taxametru, a řidič taxislužby ztrácí svou „spolehlivost“. Ta je přitom podmínkou pro udělení licence. Původně se musel řidič podle magistrátu dopustit toho samého prohřešku hned třikrát v posledních pěti letech, aby o průkaz řidiče přišel.

  • Uvalení kauce. Po zjištění prvního závažného přestupku zákon nyní umožňuje kontrolorům uvalit na provinilce kauci, a to až do výše 100 tisíc korun. Pokud ji řidič nezaplatí, lze jako pojistku zabavit auto. Kauci bylo dosud možné ukládat pouze dopravcům, nyní může mířit i na fyzické osoby, tedy i na solitéry jezdící na černo nebo řidiče Uberu.
  • Pokuta až 100 tisíc korun pro nepoctivé solitéry. Kontroloři mohou podle novely přísněji trestat i řidiče, kteří jezdí načerno. Jednotlivcům, kteří nejezdí legálně pod hlavičkou některého z dopravců a nemají ani oprávnění řidiče taxislužby, je nově možné dát pokutu až 100 tisíc korun. Dosud jim hrozila pokuta maximálně poloviční, tedy 50 tisíc korun.
  • Doklady při ruce. Vedle průkazu řidiče taxislužby musí mít šoféři od začátku října u sebe také koncesní listinu a musí být schopni zákazníkům vydat na jejich žádost účtenku.

Nová pravidla začala platit v době, kdy v Praze vrcholí spor mezi řidiči klasických taxislužeb a zástupci aplikace Uber. Šoférům taxi vadí hlavně to, že za Uber jezdí lidé bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Často také nemají vozidla označená názvem provozovatele a svítilnou s nápisem. Podobně se k řidičům Uberu staví i pražský magistrát.

Šoféry v ulicích Prahy prověřuje i speciální tým městské policie nazvaný TAXI. Od začátku roku provedl podle mluvčí strážníků Ireny Seifertové zhruba 80 tisíc kontrol. „Strážníci zjistili 1553 případů protiprávního jednání, uložili celkem 1207 blokových pokut v celkové výši 683 400 korun, 306 případů oznámili správnímu orgánu a 40 případů vyřešili domluvou,“ popsala.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme