Praha má nové vedení, sociální demokraty vystřídala TOP 09

Na pražském magistrátu se vlády ujala nová koalice ODS a TOP 09. Zastupitelé odpoledne odvolali všechny čtyři radní za ČSSD, na jejich místa poté zvolili členy TOP 09 Tomáš Hudečka, Helenu Chudomelovou, Lukáše Manharta, Evu Vorlíčkovou, Václava Novotného a Pavla Richtera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský primátor Bohuslav Svoboda | Zdroj: ČTK

Podle podepsané koaliční smlouvy si ODS ponechá post primátora pro Bohuslava Svobodu a získá i pět míst v radě, TOP 09 bude mít šest míst. Obě strany získají po dvou náměstcích primátora.

NOVÁ PRAŽSKÁ RADA
Primátor: Bohuslav Svoboda (ODS)
Náměstci primátora: Tomáš Hudeček (TOP 09), Ivan Kabický (ODS), Josef Nosek (ODS), Pavel Richter (TOP 09)
Radní: Helena Chudomelová (TOP 09), Radek Lohynský (ODS), Lukáš Manhart (TOP 09), Václav Novotný (TOP 09), Aleksandra Udženija (ODS), Eva Vorlíčková (TOP 09)

Dosavadní členové rady za ODS zůstanou, některým se však změní kompetence. Přesné určení agendy radních bude upřesněno později. Náměstky za ODS budou i nadále Ivan Kabický a Josef Nosek, radními Aleksandra Udženija a Radek Lohynský.

TOP 09 v radě získá šest míst, náměstky budou Tomáš Hudeček a Pavel Richter. Lídr TOP 09 Zdeněk Tůma, s nímž loni strana počítala na primátorský post, by se měl stát šéfem finančního výboru.

Nový radní za TOP 09 Pavel Richter by měl mít na starost infrastrukturu. „Největší a nejbolavější problém je ústřední čistírna odpadních vod. Bude to potřeba řešit komplexně včetně kalové koncovky. Uvidíme, jestli přijdou dotace z Evropské unie, nebo nepřijdou. Doufám, že to dovedeme do zdárného konce a Pražané se dočkají řešení tohoto bolavého místa,“ řekl Richter.

Noví náměstci pražského primátora Tomáš Hudeček a Pavel Richter z TOP 09 | Foto: ČTK

Zastupitelé si odhlasovali personální změny hned jako první bod jednání a Zdeněk Tůma poté navrhl, aby byli z rady odvoláni všichni sociální demokraté. Zastupitelé ODS chtěli provést výměnu radních až po odpolední schůzi regionální rady, to se však nestalo. Primátor Svoboda si tak prosadil svou navzdory nesouhlasu předsedy pražské ODS Borise Šťastného.

ČTĚTE TAKÉ: Hlavní město povede koalice ODS a TOP 09. Svoboda zůstane

Novou radu čeká od prvních dnů mnoho práce. Předkládat bude například rozpočet města na příští rok. Podle radní za občanské demokraty Aleksandry Udženije se podoba rozpočtu příliš měnit nebude: „Rozpočet necháme ještě jednou zrevidovat novou radou kolegy z TOP 09, ale myslím si, že pokud tam budou úpravy, tak pouze kosmetické.“

Podle primátora se v nové sestavě bude lépe dařit prosazovat jednotný princip příjmů a výdajů. „Teď jsme ve fázi, kdy musíme na jednu stranu udržet standard našich občanů a na druhou stranu musíme zajistit zdroje. Je to skutečně o té rozpočtové zodpovědnosti a to je důvod, proč se to vlastně měnilo. Očekáváme, že budeme mít jednotnou linii a tah na branku, jak udržet město a jeho prosperitu,“ uvedl Bohuslav Svoboda.

Překvapená opozice

Radní ČSSD odešli do opozice viditelně nespokojeni. Předseda pražské sociální demokracie Petr Hulinský čekal, že vyjednávání o nové koalici budou probíhat ještě celý měsíc a to mezi všemi stranami. Rychlý vývoj a dohoda ODS s TOP 09 ho překvapila.

Odvolaný náměstek primátora Karel Březina (ČSSD) | Foto: ČTK

„Přijde mi to nestandardní a ukazuje to, co sociální demokracie dlouhodobě říká, že existují dvě skupiny uvnitř ODS a myslím, že se to dnes potvrdilo,“ uvedl Petr Hulinský.

Dosavadní koalice ODS a ČSSD na pražské radnici se rozpadla tento týden, necelý rok po svém vzniku. Zástupci koalice se přitom ve středu domluvili, že spolupráci ukončí až 23. prosince.

Martin Drtina, Jan Herget, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme