Přehled tisku: konec českého velvyslance, přísnější regulace kryptoměn či přemnožení divočáci

Český velvyslanec v Íránu musel skončit ve funkci kvůli podezření, že kupčil se schengenskými vízy. Informaci přinesl Deník N. MF Dnes píše o „stravenkové revoluci“, ministryně financí chce podle deníku nabídnout možnost využití tzv. stravenkového paušálu. Hospodářské noviny informují, že česká pravidla pro dohled nad kryptoměnami budou přísnější, než požadavky EU. Více si dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí.

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. | Foto: Petr Vilgus | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0) | CC BY 3.0

MF Dnes

Stravenková revoluce – to je titulek čtvrteční MF Dnes. Ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová chce firmám nabídnout vedle papírových a elektronických stravenek možnost využít i stravenkový paušál. Zaměstnanci by o nic nepřišli, místo stravenek by ale dostávali na účet rovnou peníze.

Češi jsou stále ochotnější připlatit si za kvalitní jídlo k obědu. Průměrně o 7 korun více než loni

Číst článek

Podle Schillerové by firmám ubyla administrativa a snížily by se také náklady na provize stravenkovým firmám. Restaurace a obchody, které stravenky berou, by nemusely platit zhruba šestiprocentní provize za přeměnu poukázek zpět na peníze.

A zaměstnanec by neřešil, kde stravenky může utratit. Mladá fronta Dnes píše, že by stravenková revoluce mohla vedle stravenkových firem negativně ovlivnit byznys také restauracím. Podle generálního ředitele firmy Sodexo Daniela Čapka by totiž zaměstnanci s velkou pravděpodobností paušál nevyužívali na stravování.

Deník N

Český velvyslanec v Íránu Svatopluk Čumba musel skončit ve funkci kvůli podezření, že kupčil se schengenskými vízy. Zjistil to Deník N. Stovky vytipovaných Íránců mu podle Deníku N doporučovala Česko-slovensko-íránská obchodní komora, kterou vedou exministr zahraničí Jan Kavan a podnikatel Zdeněk Zbytek.

V Íránu předčasně skončil český velvyslanec Čumba. Komu přednostně dát víza mu měl radit i Jan Kavan

Číst článek

Jednotlivým podnikatelům komora posílala pozvání, na základě něj jim pak podle informací Deníku N v krátkém čase velvyslanec Čumba vydával schengenská víza. Využíval k tomu svou pravomoc udělovat víza přednostně – bez toho, aby žadatelé museli projít běžným úředním kolečkem.

Českou ambasádu v Teheránu kvůli tomu prověřovali lidé z Generální inspekce ministerstva zahraničí. Na základě jejich zprávy se musel Čumba z Teheránu předčasně vrátit zpět do Prahy. Deníku N to řeklo několik vysoce postavených zdrojů z Černínského paláce.

Lidové noviny

Zákazníků, kteří se nedočkají objednaného zboží z čínských e-shopů, výrazně přibývá. Upozorňují na to Lidové noviny. Česká obchodní inspekce zachytí ročně stovky podezřelých e-shopů původem z Číny nebo Hongkongu.

Podle mluvčího obchodní inspekce Jiřího Fröhlicha byli ještě v roce 2015 na jejich varovném seznamu celkem čtyři takoví prodejci, v současné době na něj ale dávají nové adresy každý den a aktuálně jich je tam už 672. Společnost dTest jen loni řešila téměř osmnáct set stížností na nedodání zboží objednaného přes internet, jak uvádějí Lidové noviny.

E15

Pražský magistrát plánuje ukončit nebo upravit přes stovku smluv, které jsou pro město nevýhodné. Informuje o tom deník E15. Půjde hlavně o nájemní smlouvy. Řada kontraktů je navíc uzavřených až na sto let dopředu a jejich vypovězení je téměř nemožné.

Přes 80 procent kontrolovaných českých e-shopů porušilo zákon. ‚Podvodné přibývají,‘ říká inspekce

Číst článek

Revize smluv by měla zabránit například situaci, kdy město dlouhodobě pronajímá nemovitosti za příliš nízký nájem. Týká se to hlavně smluv na dobu neurčitou. Praha tak například ukončí nájem nepoctivým směnárnám, které sídlí v městských objektech. Podle deníku E15 jsou ale mnohem hůře vypověditelné smlouvy uzavřené na dobu určitou, které ale platí například až do roku 2050.

O případu, kdy pražské radnice nevýhodně pronajímaly a stále pronajímají své budovy kvůli nevýhodným smlouvám z minulosti, psal i server iROZHLAS.cz.

Hospodářské noviny

Česká pravidla pro dohled nad kryptoměnami, jako je například bitcoin, budou nejspíš přísnější, než požaduje evropská směrnice. Všímají si toho Hospodářské noviny. Firmám bude například hrozit až půlmilionová pokuta, pokud se nezaregistruje u živnostenského úřadu s příslušným odborem.

Nová pravidla proti praní špinavých peněz, která do českých zákonů převádí příslušnou evropskou směrnici, jsou přísnější než unijní předloha. Dotknou se taky firem, u kterých tak přísnou kontrolu Brusel nevyžaduje.

Právo

Divočáci v Česku jsou přemnožení – je jich čtrnáctkrát víc, než lesy zvládnou. Píše o tom deník Právo. Podle některých expertů jde o horší kalamitu než je kůrovec – přemnožená zvěř totiž ničí nové stromky vysázené po kůrovcové kalamitě a brání tak obnově lesů.

Takzvaná černá zvěř – tedy divočáci – jsou přemnožení  na většině území republiky. Zároveň s tím roste i populace takzvané spárkaté zvěře, kam patří jeleni, daňci nebo mufloni. Největší starosti s muflony a jeleny mají v Krušných horách, na Plzeňsku a na Karlovarsku pak s jelenem sika. 

Kateřina Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme