Praha chystá prodej pozemků v okolí kritizovaného projektu ‚maršmeloun‘

Hlavní město plánuje prodat pozemky pod plánovanou stavbou v ulici U Milosrdných, kde má vzniknout kontroverzní stavba přezdívaná „maršmeloun“. Vyplývá to z dokumentu pro pražské radní, který má ČTK k dispozici. Na základě smlouvy z roku 1999 se měl prodej uskutečnit až po dostavbě a kolaudaci domu, který v minulosti vyvolal kritiku řady architektů a občanských aktivistů. Plán prodeje kritizuje opozice z Prahy 1.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace stavby přezdívané "maršmeloun" | Foto: Fránek architects

Stavba v blízkosti Anežského kláštera se připravuje téměř 20 let. V loňském roce italský developer Francesco Augusto Razetto prodal společnost Praga Progetti e Investimenti, která projekt vlastní, českým investorům.

Společnost má na základě smlouvy z roku 1999 uzavřenou smlouvu ohledně pozemků, které jsou ve vlastnictví hlavního města. V roce 2007 byla uzavřena předkupní smlouva za cenu zhruba 27 000 korun za metr čtvereční po kolaudaci budovy. Smlouva je stále platná.

Praha bude bez 'maršmelounu'. Nový majitel projektu chce kontroverzní stavbu změnit

Číst článek

Antimonopolní úřad upozornil hlavní město, že prodat pozemky na základě ceny obvyklé v roce 1999 by znamenalo možné porušení hospodářské soutěže. V reakci začal magistrát jednat o přímém prodeji. S přihlédnutím k dosud vynaloženým nákladům ze strany investora úřad došel ke kupní ceně 34 111 za metr čtvereční. Jednání o prodeji už byla podle dosud radou neschváleného dokumentu zahájena.

S návrhem nesouhlasí zastupitelská opozice z Prahy 1. „Není důvod, proč pozemky narychlo ještě před komunálními volbami prodávat. Podle původní smlouvy mělo k prodeji dojít až po kolaudaci stavby,“ uvedla zastupitelka Prahy 1 Kateřina Klasnová (Zelená Pro Jedničku).

Podobně to vidí náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice). „S nevýhodnými smlouvami z dílny ODS máme skoncovat, nikoli pomáhat jejich naplňování,“ uvedla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme