V pražské firmě končí partner radního Hlubučka. ‚Nepotismus do politiky nepatří,‘ říká Hřib
Čistky pražské koalice v městských firmách dopadly i na Starosty a nezávislé. Ti v předchozím vedení působili v Trojkoalici a nyní se angažují za Spojené síly pro Prahu. Donedávna totiž hnutí v dozorčí radě Pražských vodovodů a kanalizací reprezentoval Jiří Karvánek, lysolajský zastupitel a partner nynějšího náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN). V kontrolním orgánu zkraje února skončil, vysvětlil to osobními důvody.
„Podle nás nepotismus (protežování blízkých, pozn. red.) do politiky nepatří. Budeme nadále hlídat, aby k podobným záležitostem nedocházelo,“ uvedl pro iROZHLAS.cz primátor Zdeněk Hřib (Piráti) s tím, že Karvánek byl nominantem předchozí politické reprezentace.
Pražská koalice obměnila dozorčí rady devíti městských firem. Ze strany opozice zní kritika
Číst článek
Zastupitel za STAN z pražských Lysolají se do dozorčí rady podniku Pražské vodovody a kanalizace dostal loni na podzim krátce před komunálními volbami. Vedení pražského magistrátu – tehdy ještě v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) – v té době odkoupilo minoritní podíl od francouzské firmy Veolia a do kontrolního orgánu tak dosazovalo své lidi.
Zástupce starostů
Svého zástupce získali také starostové, kteří působili v radě hlavního města v rámci Trojkoalice. Ten vzešel po debatě na krajském výborů hnutí, kterému předsedá právě Hlubuček. Že by svého partnera protežoval, ovšem nynější náměstek primátora odmítá.
„Pan Karvánek je vystudovaný ekonom, právník a daňový poradce, takže k tomu má plnou kvalifikaci, a proto byl také navržen a schválen,“ popsal Hlubuček, který má v radě Prahy na starosti mimo jiné oblast životního prostředí.
Kdo přesně tedy Karvánka navrhl, ale nevysvětlil. „Já jsem ho stoprocentně nenavrhl. Kdo to loni v létě byl, skutečně nevím. Rozhodně ale jeho nominaci projednával krajský výbor,“ řekl Hlubuček na dotaz, zda s tím nápadem přišel právě on.
Hlubuček přitom v nominaci svého partnera nevidí ani možný střet zájmů. „Je naprosto přirozené, že vybíráte z odborníků, které máte kolem sebe. Pan Karvánek za to pobíral 17 200 korun měsíčně, není tam ani žádná dividenda,“ pokračoval.
Podle Hlubučka tak odpovědnost leží na tehdejší koalici. „Všichni to věděli. Neskrývám, s kým žiju. Já jsem ho ale neschvaloval, nominovala rada hlavního města Prahy. Já jsem v té době nebyl členem rady ani zastupitelstva,“ doplnil.
Rezignační dopis
Přestože Karvánek podle obchodního rejstříku v orgánech podniku nadále figuruje, primátor Hřib serveru iROZHLAS.cz řekl, že na svůj post už zkraje měsíce rezignoval. „Já, níže podepsaný, Jiří Karvánek odstupuji z funkce člena dozorčí rady,“ píše se v dokumentu adresovaném dozorčí radě a datovaném 4. února, který má redakce k dispozici.
Co je nepotismus
Jde o jednu z nejzávažnějších forem korupce. Organizace Transparency International ji definuje jako „způsob uplatňování, upevňování a rozšiřování vlivu významného jedince na společenské struktury prostřednictvím prosazování vlastních příbuzných a oblíbenců do lukrativních a společensky vlivných pozic. Vzniká síť vzájemných vazeb a osobních kontaktů, přičemž rodinné vztahy určují vztahy politické a ekonomické.“
Redakce se na celou věc zeptala také přímo Karvánka. Ten podobně jako Hlubuček odmítl, že by se do funkce dostal díky osobním vazbám.
„Za STAN, v němž působím od roku 2014, jsem byl navržen krajským výborem pražské organizace hnutí jako odborník s kvalifikačními předpoklady a zkušenostmi pro výkon této funkce. V celém řetězci o mé osobě nikdy nerozhodovala samostatně žádná osoba, tedy jednotlivec,“ uvedl. Na post v dozorčí radě podle svých slov nakonec rezignoval z osobních důvodů.
Nová pražská koalice obměnila za dva měsíce působení dozorčí rady devíti městských firem. Změny proběhly v Dopravním podniku, Pražské plynárenské, Výstavišti či Pražské vodohospodářské společnosti, která je minoritním akcionářem právě Pražských vodovodů a kanalizací. V dozorčí radě podniku tak kromě Karvánka skončil také třeba bývalý radní ANO Karel Grabein Procházka.