Otevřít terasu a výstup z metra na Budějovické? V ideálním případě v srpnu, zní z pražského magistrátu
V polovině ledna uzavřel pražský magistrát jižní vestibul včetně výstupu z metra ve stanici metra C Budějovická. Původně na tři měsíce. Uzavírka, která se denně dotkne asi 90 tisíc lidí, se ale protáhne až do srpna, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Podle statiků, které si objednalo tamní obchodní centrum DBK, lze ale průchod včetně výstupu otevřít ihned.
Důvodem neprodleného uzavření je údajně havarijní stav zastřešení atria mezi Domem bytové kultury (DBK) a tamní Českou spořitelnou. Omezení se od poloviny ledna týká výstupu ze stanice metra i celého navazujícího jižního vestibulu, který ústí u Úřadu městské části Praha 4, místní polikliniky a navazujícího sídliště.
Původně tříměsíční uzavírka se ale zřejmě protáhne. „V ideálním průběhu všech nutných zadávacích řízení i následné stavbě očekáváme zprůchodnění v srpnu 2018,“ odpověděl serveru iROZHLAS.cz mluvčí magistrátu Vít Hofman na dotaz, kdy bude zavřený vstup metra zprovozněn.
Ohánět se posudky
Podle stanoviska statiků, které si objednal Dům bytové kultury, lze ale vestibul otevřít ihned. Statik Marek Lukáš a vedoucí katedry ocelových a dřevěných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT František Wald uvedli, že nosná konstrukce u výstupu z metra vyhovuje stavebním normám a terasu není nutné bourat. „I přes místy postupující korozi opravdu stále ještě vyhovuje stavebním normám,“ uvedl Lukáš. Stavba podle nich vydrží ještě mnoho let. Více si můžete přečíst ZDE.
Experti: Terasu u metra Budějovická není třeba bourat, výstup může být ihned otevřen
Číst článek
S jejich tvrzením ale magistrát nesouhlasí: konstrukce je podle mluvčího Hofmana neopravitelná. „Posudky, jimiž se ohání DBK, se zabývají pouze statickou částí problému, nikoliv odvodem vody z terasy, jehož stávající nedostatečnost je hlavní příčinou vzniku koroze. Rovněž ani jeden z posudků od společnosti DBK neřeší spoje konstrukce a jejich tristní stav,“ uvedl pro server.
Jedním z rozhodujících důvodů, proč se magistrát rozhodl vestibul uzavřít, byla prohlídka šroubových spojů nosníků. „Stav se během několika měsíců radikálně zhoršil. Vlivem koroze jsou spoje výrazně oslabeny a pak hrozí havárie bez předem avízovaných deformací, dojde k okamžitému ustřižení,“ popsal mluvčí Hofman a doplnil: „Ze strany České spořitelny, kde nejvíc zatéká, jsou navíc hlavy šroubů nepřístupné a jejich stav je tak těžko prověřitelný.“
Vedení DBK a ředitel společnosti Miroslav Velfl pro server iROZHLAS.cz uvedl, že zatím čeká na schůzku s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO).
„Byla provedena ultrazvuková měření skutečného profilu ocelových nosníků na více než stovce míst a autorizovaný statik provedl potřebné propočty. Konstatoval, že nosná konstrukce objektu terasy není v havarijním stavu a v žádném případě ji není nutné zbourat. S jeho závěry se následně ztotožnil i Znalecký ústav Fakulty stavební ČVUT. Terasu tedy stačí opravit a může nadále plnit svou funkci,“ popsal pro server iROZHLAS.cz. Podle něj navíc magistrát žádné práce v místě neprovádí.
Velfl také už dříve uvedl, že místem denně projde zhruba 90 tisíc lidí. Pražský magistrát podle Hofmana na havarijní stav konstrukce upozorňuje roky, překážkou ale byla neúspěšná jednání s vlastníky okolních nemovitostí.
Plán: demolice
Magistrát proto i nadále pokračuje s projektem na demolici pasáže. Podle Karla Grabeina Procházky (ANO), radního pro správu majetku, se tvrzení DBK totiž opírají o „spleť smyšlenek a polopravd“. Podle posudků metropole může k ohrožení života i zdraví opravdu dojít. Právě proto je jediným řešením právě odstranění terasy.
Podle radního Procházky se totiž od roku 1974, kdy bylo otevřeno metro, o stav ani údržbu terasy nikdo nestaral. Když v polovině ledna navštívil místo statik hlavního města, konstatoval, že hrozí zřícení terasy, a proto na ní ani pod ní nemůže nikdo chodit.
„Rozhodnutí statika musí město respektovat. Nikdo si nevezme na triko, že se někomu něco stane. Nikdo z nás se nenechá zavřít jen proto, že DBK argumentuje ušlým ziskem,“ řekl k tomu minulý týden radní Procházka.
Okamžité zprovoznění vstupu do metra i terasy požaduje také Praha 4 v čele se starostou Petrem Štěpánkem (Strana zelených). Ten už dříve uvedl, že o zavření je nikdo neinformoval, čtvrtá městská část se to dozvěděla z médií.
„Starosta požádal o okamžité otevření jižního vestibulu stanice metra a zprůchodnění podchodu, protože nově instalované podpěry to umožňují. Dále požaduje, aby byla neprodleně zahájena buď okamžitá oprava terasy, nebo její okamžité odstranění,“ vzkázal přes mluvčího Jiřího Bigase.