‚Lež má čapí nohy.‘ Zaplněné Václavské náměstí žádá demisi premiéra Babiše

V Praze na Václavském náměstí se konala další demonstrace za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (ANO), premiéra Andreje Babiše (ANO) a nezávislost justice. Lidé zaplnili většinu náměstí, a nepřišli zdaleka jen Pražané. Andrej Babiš uvedl, že demonstrace jsou nepříjemné, ale že je nesleduje, „proč bych to sledoval. Je hezky, tak oni tam chodí teďka na koncerty,“ řekl premiér.

Praha (Aktualizováno: 20:50 4. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedle českých vlajek vlály i červené trenýrky. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lidé měli v rukách transparenty adresované zejména premiérovi: „ANO pravdě, ne lži“ nebo „Lež má čapí nohy“ nebo „Nejsme tvoji sponzoři“. Někteří požadovali také nezávislost justice. 

Premiér by se podle účastníků demonstrace měl rovněž „zbavit médií“, která jsou nyní stejně jako Agrofert kvůli zákonu o střetu zájmů ve svěřenském fondu. 

„Nebudeme dělat, že je normální, aby premiérem naší země zůstával člověk v takovém střetu zájmů, jehož osobní problémy poškozují celou zemi. Požadujeme demisi Andreje Babiše,“ prohlásil předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář před zaplněným Václavským náměstím.

‚Nám to vadí!‘ Na desítkách míst v Česku lidé protestovali proti Benešové a za nezávislou justici

Číst článek

Vyjádřil i obavy o nezávislost veřejnoprávních médií, kterou podle něj ohrožuje „hlasovací mašinérie“ ANO, SPD a komunistů. Projevit se to podle něho může například při středečním hlasování o dvou členech rady České tiskové kanceláře (ČTK), kterými se mohou stát kandidát ANO David Soukup a Michal Semín za SPD.

„Pokud se to stane, hrozí, že kontrolní radu nejvlivnější tiskové agentury v zemi ovládne zcela ANO a SPD a že se možná předsedou této rady stane normalizační kádr Petr Žantovský,“ řekl Minář účastníkům demonstrace.

Andrej Babiš pro server Novinky uvedl, že demonstrace nesleduje: „proč bych to sledoval. Je hezky, tak oni tam chodí teďka na koncerty.“ Premiér dále řekl, že v úterý jednali společně s Marií Benešovou s Rekonstrukcí státu a podle něj není důvod protestovat. Demonstrace nejsou příjemné, ale akceptuje je, řekl. „Co můžu dělat. Oni demonstrují na základě vylhaných věcí, které jsou nepravdivé. Ale já ty lidi nepřesvědčím,“ vyjádřil se Babiš.

130 hlasů, 130 tváří, 130 důvodů. Ptali jsme se, kdo a proč přišel demonstrovat na Václavské náměstí

Číst článek

Marie Benešová v úterý večer Radiožurnálu řekla: „Já je nesleduju, takže žádný komentář nedám. Já jsem před chvíli přijela ze Sněmovny, takže vůbec nevím, co je na Václavském náměstí,“ vyjádřila se Benešová.

Podle reportérky Radiožurnálu bylo při demonstraci náměstí úplně plné. Lidé se tlačili i v pasážích, které na náměstí ústí a stáli až úplně dole u stanice metra Můstek. Policie na místě nechtěla komentovat počet demonstrantů, oficiální statistiky dodá případně až později.

Podpora divadel

Podporu demonstrujícím podle organizátorů vyjádřila většina členů Národního divadla, dále Dejvické divadlo, Činoherní klub, Divadlo Na Zábradlí, La Fabrika, Divadlo v Dlouhé, Divadlo na Jezerce či Divadlo MANA. Některá z nich posunula začátek představení, aby se lidé i herci mohli demonstrace účastnit.

Demonstranti v úvodu akce drželi minutu ticha za zesnulého spisovatele a bývalého politického vězně Jiřího Stránského a také za oběti masakru na náměstí Nebeského klidu

Podpora ze sněmovny 

Někteří opoziční poslanci, kteří jednají v Poslanecké sněmovně o návrhu auditu Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), vyjádřili na dálku podporu demonstrantům.

„Díky vám všem, kteří jste dnes z různých koutů naší vlasti přijeli vyjádřit svobodně a demokraticky svůj názor na současné dění ve vládě. My poslanci jsme ještě ve Sněmovně, ale také dorazíme,“ napsal na twitter  bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan u společné fotografie se šéfem poslanců STAN Janem Farským uvedl: „Chtěli jsme být na Václaváku. Ale zatím nás Sněmovna nepustila. Tak na vás myslíme a zdravíme z bojiště.“

Chtěli jsme být na Václaváku. Ale zatím nás Sněmovna nepustila. Tak na vás myslíme a zdravíme z bojiště...

19:00 – 04. 06. 2019

22 709

Předseda ODS Petr Fiala už před zahájením demonstrace uvedl, že důvody k protestu jsou srozumitelné, znepokojení až rozhořčení lidí pochopitelné. „Zachovejme si slušnost, ale zachovejme si i odhodlání! Spolu s dalšími kolegy ve stejnou dobu hájíme zájmy občanů v našem parlamentu,“ napsal Fiala.

Pátá pražská demonstrace

V Praze se v poslední době demonstruje popáté. Naposledy se lidé sešli na Václavském náměstí před dvěma týdny, organizátoři odhadli účast na 50 000 lidí. Iniciativa Milion chvilek pro demokracii očekává, že úterní účast převýší 100 000, mohlo by podle nich jít o největší demonstraci od roku 1989.

Dosud největší demonstrace po roce 1989 byla v dubnu 2012, pořádali ji odboráři proti reformám tehdejší vlády Petra Nečase (ODS). Sešlo se až 120 000 lidí (podle policie 60 000) a požadovali i demisi kabinetu a předčasné volby.

Demonstrace za demisi Benešové se konají každý týden od konce dubna. Úterní demonstrace bude požadovat vedle odchodu Benešové také demisi Babiše. „Budeme požadovat už nejen demisi Marie Benešové, ale také demisi trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše. Máme toho dost!“ píše se na facebookové události, která úterní demonstraci svolává.

Nové místo

Organizátoři kvůli rostoucímu zájmu veřejnosti hledali pro další demonstraci větší plochu. Na neděli 23. června je na Letenské pláni nahlášena demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu.

Podle svolavatele, kterým je předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář, se má protestu zúčastnit 200 000 až 350 000 lidí. V úterý na Václavském náměstí pořadatelé rozdávají demonstrujícím letáky s informacemi o demonstraci na Letné.

The EU flag and the #Czech flag flying at #Prague's Wenceslas Square that is bursting with demonstrators calling for the resignation of PM Andrej #Babis on the same day he had called the EU audit that has found him in conflict of interest 'an attack against the Czech Republic'.

19:06 – 04. 06. 2019

1 10

mag, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme