Praha nabízí Tiraně zácvik vojenských pilotů

Předat Albáncům zkušenosti s profesionalizací armády a reformou ozbrojených sil - to byla nabídka, se kterou přijela delegace ministr obrany Karla Kühnela do Tirany. Z dnešních 60 tisíc vojáků by po reformě mělo v řadách albánské armády zůstat asi jen třetina profesionálů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tirana | Foto: World Sites Atlas

Albánští piloti by se mohli v budoucnu zdokonalovat s pomocí českých instruktorů. Zájem o tento druh pomoci projevil při jednání s českým ministrem obrany Karlem Kühnlem jeho albánský protějšek Fatmir Mediu.

Tato balkánská země přitom letos odstavila své zastaralé stíhačky typu Mig 17, 19 a 21. Její vzdušný prostor tak chrání pouze bojové vrtulníky. Své piloty ale chce udržet v kondici. Zástupce náčelníka generálního štábu Emil Pupiš naznačil, že k výcviku albánských letců mohou posloužit české základny.

Třebaže je Albánie jednou z nejchudších zemí v Evropě, usiluje o začlenění do euroatlantických struktur. Zapojuje se do misí v Iráku, Afghánistánu i v Bosně. Na pozvánku do NATO dosud čekala marně. Ministr obrany Karel Kühnel je ale přesvědčen, že zlomovým bodem bude summit v příštím roce, který by měla hostit jedna z pobaltských zemí.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme