Rekonstruované kobky na pražské náplavce se otevřou v říjnu, většina z nich bude bezbariérová

Zrekonstruované kobky v nábřežních zdech na pražské náplavce se pro veřejnost otevřou poprvé v říjnu. Praha nechala opravit dvě desítky kobek, kolaudace se uskuteční na přelomu září a října. Někteří nájemci by své podniky však mohli otevřít už během září.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během léta by měla být dokončená rekonstrukce velkých kobek nejen na Rašínově ale i těch komornějších na Hořejším nábřeží.

Sklo má elipsovitý tvar a to největší měří v nejširším místě asi 5,4 metru. Hmotnost se pohybuje okolo 2,1 a 2,5 tuny | Foto: Petr Janda/Brainwork

„Musí se ještě dokončit kolaudace, která by se měla uskutečnit na konci září nebo zkraje října. Hned potom budeme kobky předávat nájemcům a na 23. a 24. října jsme připravili dny otevřených dveří, kdy se už bude moci veřejnost podívat do kobek v provozu,“ sdělil koordinátor náplavek Jan Sulženko z městské firmy Trade Centre Praha (TCP).

Náplavka v centru Prahy se mění, opravené kobky dostávají skleněná okna

Číst článek

Na náplavku by se měl vrátit třeba Bajkazyl, který návštěvníci znají už z dřívějška, nově tam lidé najdou také Tiskárnu na vzduchu a o jeden prostor má zájem i Městská knihovna, která zde chce vybudovat jednu z poboček. Oprava náplavek včetně kobek začala loni a vyšla zhruba na 300 milionů korun.

Všechny kobky mají nové skleněné otáčivé dveře. Sklo má elipsovitý tvar a to největší měří v nejširším místě asi 5,4 metru. Hmotnost se pohybuje okolo 2,1 a 2,5 tuny.

Výrobcem skla je americká firma Reynolds, která má pobočku v Thajsku, odkud skla byla přes Hamburk dopravena do Prahy. Cena jednoho se pohybuje okolo 700 000 korun.

Co s loděmi?

Většina kobek na Rašínově nábřeží je bezbariérová. U těch největších ale budou vozíčkáři potřebovat pomoc. Je to způsobeno jejich architektonickou podobou a památkovou ochranou, která neumožňuje přestavbu. Na náplavce musí město ještě nechat na Rašínově nábřeží vybudovat přípojné body, to znamená přípojky elektřiny a vody a pak ještě lavičky či odpadkové koše.

Řešit chce rovněž velké množství kotvících lodí. „Vedeme debatu, jak nastavit systém kotvení lodí hlavně na Rašínově nábřeží, které je v tomto velmi vytížené. Myslím si, že během půl roku, roku v tom bude jasno a budeme mít konkrétní řešení,“ řekl Sulženko.

TCP diskutuje také s obyvateli a vedením Prahy 2 o provozu na náplavkách. Pravidla pořádání akcí již byla zpřísněna a například od letošního 1. září se zde mohou konat pouze akustické koncerty.

kne, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme