Praha nebude reagovat na berlínské stanovisko k Temelínu

Ke stanovisku německého kabinetu k jaderné elektrárně Temelín se nebude česká vláda jakkoli vyjadřovat. Oznámil to premiér Miloš Zeman. Kabinet podle jeho slov totiž nepochybuje o bezpečnosti i ekologické nezávadnosti elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Vláda nemá důvod pochybovat ani o jaderné ani o ekologické bezpečnosti elektrárny Temelín. Proto nemá důvod na stanovisko německého ministerstva životního prostředí, které nebylo v německé vládě diskutováno ani o něm hlasováno, jakkoli reagovat." řekl Zeman novinářům v Čejkovicích.

Německé velvyslanectví předalo českému ministerstvu zahraničí stanovisko své vlády k temelínské jaderné elektrárně v úterý. Spolková vláda v oficiálním dokumentu sice uznává právo České republiky rozhodovat o využívání jaderné energie, ale zároveň se cítí zavázána vyjádřit obavy v zájmu svých občanů, kteří žijí v blízkosti Temelína. Prosí proto český kabinet, aby s ní zahájil konzultace o Temelínu. V žádném případě ale tuto otázku neváže na rozhovory o vstupu České republiky do Evropské unie.

Vláda se dále rozhodla, že pomůže občanům Ruské federace, kteří uprchli do České republiky kvůli bojům v Čečensku. Poskytne jim dočasnou ochranu. Mluvčí kabinetu Libor Rouček zdůraznil, že tato ochrana se bude vztahovat pouze na přesně stanovenou skupinu 250 lidí, kteří u nás požádali o azyl.

Speciální tresty a další opatření by se měly ukládat dětem, mladistvým a tzv. mladým dospělým do 21 let, kteří se dopouštějí protiprávního jednání. Předpokládá to návrh zákona o soudnictví ve věcech mládeže, který také přijala vláda. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka by se tak způsob projednávání trestných činů páchaných mladými lidmi měl významně odlišovat od běžné soudní praxe.

K dopracování vrátili ministři resortu vnitra zprávu o extremismu. Jak řekl premiér Miloš Zeman, přepracováním zprávy se dosáhne vyšší účinnosti boje proti extremistickým hnutím. Z pracovní verze zprávy vyplývá, že loni přibylo ve srovnání s rokem 1999 extremistických trestných činů o více než 15 procent. Mezi trestnými činy převažovala podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů a hanobení národa, rasy a přesvědčení.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme