Praha nebude reagovat na berlínské stanovisko k Temelínu

Ke stanovisku německého kabinetu k jaderné elektrárně Temelín se nebude česká vláda jakkoli vyjadřovat. Oznámil to premiér Miloš Zeman. Kabinet podle jeho slov totiž nepochybuje o bezpečnosti i ekologické nezávadnosti elektrárny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Vláda nemá důvod pochybovat ani o jaderné ani o ekologické bezpečnosti elektrárny Temelín. Proto nemá důvod na stanovisko německého ministerstva životního prostředí, které nebylo v německé vládě diskutováno ani o něm hlasováno, jakkoli reagovat." řekl Zeman novinářům v Čejkovicích.

Německé velvyslanectví předalo českému ministerstvu zahraničí stanovisko své vlády k temelínské jaderné elektrárně v úterý. Spolková vláda v oficiálním dokumentu sice uznává právo České republiky rozhodovat o využívání jaderné energie, ale zároveň se cítí zavázána vyjádřit obavy v zájmu svých občanů, kteří žijí v blízkosti Temelína. Prosí proto český kabinet, aby s ní zahájil konzultace o Temelínu. V žádném případě ale tuto otázku neváže na rozhovory o vstupu České republiky do Evropské unie.

Vláda se dále rozhodla, že pomůže občanům Ruské federace, kteří uprchli do České republiky kvůli bojům v Čečensku. Poskytne jim dočasnou ochranu. Mluvčí kabinetu Libor Rouček zdůraznil, že tato ochrana se bude vztahovat pouze na přesně stanovenou skupinu 250 lidí, kteří u nás požádali o azyl.

Speciální tresty a další opatření by se měly ukládat dětem, mladistvým a tzv. mladým dospělým do 21 let, kteří se dopouštějí protiprávního jednání. Předpokládá to návrh zákona o soudnictví ve věcech mládeže, který také přijala vláda. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka by se tak způsob projednávání trestných činů páchaných mladými lidmi měl významně odlišovat od běžné soudní praxe.

K dopracování vrátili ministři resortu vnitra zprávu o extremismu. Jak řekl premiér Miloš Zeman, přepracováním zprávy se dosáhne vyšší účinnosti boje proti extremistickým hnutím. Z pracovní verze zprávy vyplývá, že loni přibylo ve srovnání s rokem 1999 extremistických trestných činů o více než 15 procent. Mezi trestnými činy převažovala podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů a hanobení národa, rasy a přesvědčení.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme