Praha není jen kulisou k podpisu dohody, shodují se Zaorálek s Vondrou

Prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv se chystají na Pražském hradě podepsat novou smlouvu o snížení počtu jaderných zbraní. Učiní tak rok poté, co Obama, rovněž v Praze, představil svou vizi světa bez jaderných zbraní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama při projevu

Barack Obama při projevu | Foto: Tomáš Adamec

Jak ve vysílání Rádia Česko připomněl senátor ODS Alexandr Vondra, Barack Obama vloni v dubnu slíbil nejen dohodu o odzbrojení a reset vztahů s Ruskem, ale také posílení spolupráce se spojenci z postkomunistické Evropy.

Současná schůzka v Praze je podle Vondry důkazem Obamova zájmu o tento region. „Je to do jisté míry odpověď i na druhý slib tím, že pozval do Prahy lídry všech států střední a východní Evropy, aby se s nimi ve čtvrtek večer setkal,“ uvedl Vondra.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu rusko-americké schůzky hovořili na Rádiu Česko senátor ODS Alexandr Vondra a místopředseda Poslanecké sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek

„Ale myslím si, že ještě zbývá kus práce dodělat, zejména novém strategickém konceptu Aliance, který má být schvalován koncem tohoto roku v Portugalsku,“ dodal.

Plánovanou schůzku s jedenácti středo- a východoevropskými státníky v Praze Bílý dům okomentoval tím, že chce zjistit, jak tento region může přispět nejen k evropské, ale i globální bezpečnosti. Je možné, že nejvyšší představitel USA bude apelovat na Česko, aby posílilo svou misi v Afghánistánu.

Vondra ale doufá, že Američanům nejde jen o tuto věc: „Nemůže jim jít jen o posily v Afghánistánu. Je to spojená nádoba - posílení záruk v rámci Severoatlantické aliance na straně jedné a naše účast na misích na straně druhé."

"Výzva ke spolupráci, ne ústupky Rusku"

Také místopředseda Poslanecké sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek odmítá, že by Praha byla jen kulisou k podpisu rusko-americké dohody a že by Spojeným státům šlo pouze o získání dalších posil do Afghánistánu.

„Je jednoznačné, že Obama vyzývá k diskuzi, k aktivní účasti na budování nového systému bezpečnosti. Iniciativa, které se říká ve Washingtonu pražská, je výzvou k tomu, aby se na tom ostatní podíleli, takže bychom to neměli chápat jen jako rusko-americký podpis,“ zdůraznil Zaorálek.

Stejně tak nesdílí obavy, že nová smlouva znamená ústupky Rusku a opomíjí transatlantickou vazbu. „Jsem přesvědčen, že Spojené státy nemají důvod ustupovat Rusku a že je to věc právě toho dialogu, abychom systém budovali společně a neměli pocit, že jsem někým opouštěni. Ani tento podpis není žádným ustupováním Rusku,“ dodal Zaorálek.

Podle odzbrojovací dohody uberou obě země, tedy Rusko i Spojené státy, ze strategických hlavic 1550 kusů, což představuje kolem 30 procent. Vondra si nicméně nemyslí, že by šlo o průlomovou dohodu, jak tvrdí prezident Obama.

„Je to takový koncept ze strany Washingtonu jít trochu příkladem společně s Ruskem, ale zda dohoda bude průlomová, se teprve ukáže, pokud na to zareagují státy jako Írán. Pokud na to nezareagují, tak je to jenom určité plácnutí do vody,“ podotkl Vondra.

Zaorálek chápe podpis nové smlouvy o snížení počtu jaderných zbraní i jako krok k tomu, aby se vytvářel svět, ve kterém jsme schopni kontrolovat jeho jaderný potenciál.

„Pokud poroste bez omezení, tak bude nekontrolovatelný, bude možné, aby se ocitl v rukách teroristů. Je to dokonce zájem, který máme společný s Ruskem, aby nedocházelo třeba k tomu, co se teď stalo v Moskvě, což sice nebylo použití atomových zbraní, nicméně i atomové zbraně mohou být teroristy zneužity,“ zdůraznil Zaorálek.

Martin Hromádka, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme