Policie obvinila devět lidí z pražského magistrátu, důvodem jsou sportovní dotace

Zásah, který se loni v létě odehrál na pražském magistrátu, má dohru. Policisté obvinili kvůli rozdělování dotací do sportu devět lidí. Kauzu má na starosti Městské státní zastupitelství v Praze. „Mohu potvrdit informaci, že bylo obviněno devět osob v souvislosti s grantovým řízením týkajícím se oblasti sportu,“ potvrdil Radiožurnálu jeho mluvčí Aleš Cimbala.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:24 11. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí.

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. | Foto: Petr Vilgus | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0) | CC BY 3.0

Loni se policie zajímala o některé tehdejší členy komisí rady města, která granty do sportu přímo řeší. Výslechu se podrobili i někteří politici.

Mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman tehdy řekl, že vedení hlavního města teď nebude případ komentovat. S informací přišel server Seznam zprávy.

Pražská primátorka odvolala ředitelku magistrátu Děvěrovou kvůli udělování dotací na sport

Číst článek

Cimbala dodal, že obvinění se mohli dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a ve veřejné dražbě či porušení povinnosti při správě cizího majetku. „Ano, členům komise byla předána obvinění,“ potvrdil Seznamu František Švarc (ODS), který v komisi dříve funkci také zastával.

Současný radní pro školství a sport Vít Šimral (Piráti) sdělil, že nynější vedení města již změnilo způsob rozdělování grantů. „Jednání (komise) jsou veřejná a nyní se nemůže stát, že by přidělené finanční prostředky následně posloužily jinému než původnímu záměru. Když jsem nastupoval na post radního, byl jsem si vědom toho, že se jedná o korupční prostředí. Proto jsem rád, že policie v tomto směru koná a budu jí poskytovat plnou součinnost,“ uvedl Šimral.

Podle informací ČTK tehdy obdrželo předvolání k výslechu několik politiků. Mělo jít o Karla Březinu (ČSSD) a dále například o Antonína Lébla (dříve ANO), Petra Dolínka (ČSSD) či Jiřího Haramula (za ANO). Všichni byly členy zastupitelského výboru pro sport a většina byla i v grantové komisi.

Pasivní přístup

Policisté zasahovali v budově pražského magistrátu, zajímali se o dotace na sport

Číst článek

Trestní oznámení kvůli možným manipulacím se sportovními dotacemi podala již v květnu 2017 organizace Transparency International na základě dokumentů a nahrávek od nejmenovaného pracovníka magistrátu. „Z dostupných dokumentů a nahrávek bylo patrné, že některé projekty byly před hodnocením komisí politiky označené jako ty, které mají dostat více bodů, a mají tedy být schválené. Z tohoto důvodu jsme se obrátili na orgány činné v trestním řízení. Vyšetřování logicky zabralo nějakou dobu, ale dnešní obvinění jsou výsledkem tohoto podání,“ uvedl v pondělí v tiskové zprávě právník Transparency International Petr Leyer.

Policisté z Národní centrály organizovaného zločinu zasahovali v budově pražského magistrátu v červnu loňského roku. Mluvčí magistrátu Hofman tehdy řekl, že se zajímali o sport a tělovýchovu. Po tomto zásahu kritizovali vedení magistrátu Piráti a požadovali, aby odstoupila ředitelka Martina Děvěrová. Výboru pro sport a volný čas v tu dobu předsedal Antonín Lébl.

Děvěrovou následně odvolala bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) na začátku července roku 2018. Dostatečně aktivně podle ní neřešila situaci kolem udělování dotací na sport. Krnáčová také prohlásila, že Děvěrová svým pasivním přístupem zhoršovala pověst magistrátu.

vtk, tch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme