Není možné, aby v Evropě pokračovala nelegální migrace, řekl Babiš po schůzce s Orbánem

Česká vláda nemění svou pozici vůči Maďarsku. Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO o tom na páteční schůzce v Praze ujistil předsedu maďarské vlády Viktora Orbána. Reagoval tak na plán ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD, který chce kvůli úsporám ze seznamu klíčových ambasád vyškrtnout tu v Maďarsku. Premiéři se podle Babiše shodli na posílení spolupráce v obranném průmyslu.

Praha (Aktualizováno: 13:20 30. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oba premiéři jednali od půl jedenácté v Kramářově vile. Jednání se nakonec o víc než půl hodiny protáhlo.

Česko a Maďarsko chtějí podle Babiše a Orbána prohlubovat spolupráci v obranném průmyslu. Maďarský premiér označil obranný průmysl za dynamicky se rozvíjející segment česko-maďarské spolupráce.

„Není to jen byznys, má to svou hloubku. Spolupráci v této oblasti mohou vytvořit jen země, mezi kterými je důvěra bezvýhradná,“ uvedl. Budapešť podle něj už nakoupila česká vojenská letadla a má zájem o další obranné zakázky.

34 stran, které se nelíbí Babišovi, Kurzovi ani Trumpovi. Co přináší globální pakt o migraci?

Číst článek

Shoda na migraci

Oba premiéři také potvrdili stanoviska svých zemí v otázce migrace a vzájemně si poděkovali za podporu, kterou si Praha a Budapešť vyjadřují v rámci tématu na úrovni Evropské unie.

Orbán ocenil i české odmítnutí připravovaného globálního paktu OSN o migraci, od kterého předtím odstoupilo i Maďarsko. Podpořil naopak aktivity zemí Visegrádské skupiny, kam kromě Česka a Maďarska patří Slovensko a Polsko, které se v rámci boje s nelegální migrací dohodly na nákupu lodí pro libyjskou pobřežní stráž a zvažují rozšíření takové pomoci na Maroko a Tunisko.

Orbán míří i za Zemanem

Viktor Orbán se kromě Andreje Babiše sejde ještě s předsedy obou komor Parlamentu i kardinálem Dominikem Dukou. Na zámku v Lánech ho pak přijme prezident Miloš Zeman.

Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov prohlásil, že se chce maďarskému premiérovi omluvit za plány českého ministra zahraničí Petříčka na vyřazení českého velvyslanectví v Budapešti ze seznamu zastupitelských úřadů nejvyšší politické důležitosti. Zeman prý doporučí toto rozhodnutí zrušit.

Podle českého ministerstva zahraničí se jedná jen o technické označení, které neodráží skutečnou váhu vzájemných vztahů.

Matěj Štýs, Vendula Bartoňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme