Pražský ostrov Štvanice čekají změny, šanci má i nový zimní stadion. Město chce zapojit do příprav veřejnost

Před 90 lety tam diváci mohli sledovat vůbec první hokejové utkání na umělém ledu v Československu, po druhé světové válce tam zažili první vítězství československých hokejistů na mistrovství světa. Řeč je o zimním stadionu na pražském ostrově Štvanice. Už několik let je ale místo prázdné. To teď chce hlavní město změnit.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrov Štvanice čekají podle magistrátu hlavního města výrazné změny

Ostrov Štvanice čekají podle magistrátu hlavního města výrazné změny | Zdroj: Profimedia

V místech, kde se v roce 1947 stali českoslovenští hokejisté mistry světa, teď roste tráva. Jediné, co po stadionu zůstalo, je funkcionalistická budova s kavárnou – dnes v havarijním stavu. S bouráním stadionu začali dělníci 28. května 2011.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách na pražském ostrově Štvanice točil Vojtěch Tomášek

Hlavní město chce teď vracet život celému ostrovu, zpracovává koncepci rozvoje Štvanice. Do přípravy chce zapojit i veřejnost a počítá i se sportovním využitím. Šanci má tak i nový zimní stadion.

„V tuhle chvíli si určitě dokážeme představit pokračování dalšího sportovního využití ve prospěch veřejnosti. V tuhle chvíli je to otevřený příběh,“ říká náměstek primátora pro územní rozvoj a územní plán Petr Hlaváček ze Spojených sil pro Prahu.

Lávka i filharmonie

Ostrov, který leží jen kousek od centra města, má mít ale i další využití. Město proto řeší také dostupnost ostrova. Štvanici teď protínají dva mosty – železniční Negrelliho viadukt a také Hlávkův most s magistrálou a tramvajovou tratí. Brzy k nim přibude ještě lávka z Holešovic do Karlína.„ Významným způsobem zlepší přístupnost ostrova. Tam dneska jezdí přívoz, který je poměrně využívaný, ale přívoz má samozřejmě určitý limit a není vhodný v každém počasí,“ říká Hlaváček. Stavět se má začít ještě letos, postavit lávku na tomto místě přitom město chtělo už v roce 1999.

Lávka mezi Holešovicemi a Karlínem by mohla stát už v roce 2022 | Zdroj: Facebook Jana Čižinského

Štvanici mají navíc oživit i stavby v okolí. „Chystá se filharmonie, která nebude sice na ostrově, ale bude velmi blízko, a to území velmi zhodnotí,“ uzavírá Petr Hlaváček.

Ostrov kousek od centra města našel využití dlouho před otevřením zimního stadionu. V 17. století tam stála bouda pro zvířecí štvanice, podle toho se ostrov jmenuje. Až do 20. století také městu sloužily štvanické ledárny.

Jessica Petrů, Vojtěch Tomášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme