Na trasu z pražské Palmovky do Letňan vyjíždí bateriový trolejbus. Sveze až 86 cestujících

V Praze jezdí od středy nový bateriový trolejbus. Cestující se s ním svezou na lince 58 z Palmovky do Letňan. V období, kdy se netopí, ujede na jedno plné dobití 18 kilometrů. Dobíjí se ale i za jízdy, při brzdění.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do modrobílého trolejbusu Ekova Electron 12T se vejde celkem 86 lidí, z toho 28 cestujících se může posadit na dřevěnou, dobře omyvatelnou sedačku. Uvnitř vozidla je klimatizace, automatické vytápění, u druhých dveří je mechanická výklopná plošina pro vozíčkáře. 

Brno testuje ‚trojčata‘. Cestující se mohou svézt netradiční tramvají se třemi vozy

Číst článek

Dvanáct metrů dlouhý trolejbus pohání trakční elektromotor, který napájí elektrická energie. A to buď z trolejového vedení, nebo z baterií, které jsou vestavěné v trolejbuse.

Baterie si dobíjí jednak na dobíjecích stanicích – jedna z nich je přímo na autobusovém nádraží na Palmovce, případně při jízdě. Při brzdění totiž elektromotor funguje jako generátor elektrické energie.

Na dobitou baterii ujede trolejbus v létě, kdy se netopí, až 18 kilometrů, v zimě pak o šest kilometrů méně. A protože úsek Palmovka-Letňany je dlouhý 10 kilometrů, měl by z první do poslední stanice bez potíží dojet. 

Trolejbus má jezdit přibližně měsíc, poté dopravní podnik jeho provoz vyhodnotí. Do roku 2022 by se tento typ vozů měl objevit na linkách 119, 131, 191 nebo 140.

Soňa Jindrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme