Obnovu památek v Praze by schvalovali pouze odborníci magistrátu, navrhuje Krnáčová

Pražský magistrát chce iniciovat novelu zákona o památkové péči, kdy by památkáři magistrátu mohli v budoucnu rozhodovat bez ohledu na vyjádření Národního památkového ústavu. Zároveň by vlastník kulturní památky nebo projektant nebyl povinen s ústavem projednat přípravnou a projektovou dokumentaci v průběhu jejího zpracování.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová (ANO).

Primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová (ANO). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Změna má urychlit práce při obnově památek. Vyplývá to z návrhu novely o památkové péči, který by měli v úterý projednat radní. Praha disponuje tzv. zákonodárnou iniciativou a může sněmovně předložit návrhy zákonů. Návrh musí ještě projednat pražští zastupitelé.

„Odstranění povinnosti vyžádat si písemné vyjádření Národního památkového ústavu (NPÚ) jakožto obligatorního podkladu v řízení o vydání závazného stanoviska přispěje k urychlení a zpřehlednění procesu vydávání závazného stanoviska. Zůstává nadále zachována možnost orgánu státní památkové péče na základě správního uvážení si písemné vyjádření NPÚ vyžádat,“ píše se v dokumentu.

Nová pražská turistická karta začne platit v dubnu 2019. Fungovat bude i jako mobilní aplikace

Číst článek

Ten mají radní zařazen jako osmý bod jednání a předkládá jej primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Podle dokumentu má změna zejména pomoci urychlit práce na objektech, které nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkově chráněném území. Vypuštění povinnosti projednat s NPÚ projekt má zase narovnat nesoulad v zákoně.

V materiálu město vytýká NPÚ, že často nerespektuje zákonem stanovené lhůty, které má magistrát na své rozhodnutí. „Velmi častá je i situace, kdy NPÚ ve svém vyjádření nerespektuje závazné stanovisko, které vydal orgán státní správy v předchozím stupni a které je závazné a na které navazuje další řízení o vydání závazného stanoviska,“ píše se v dokumentu.

Blíže vyškrtnutí z UNESCA

Záměr kritizuje pražský zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice).

„Návrh primátorky (Adriany Krnáčové) posouvá Prahu o kousek blíže k vyškrtnutí ze seznamu UNESCO a zrušení pražské památkové rezervace. Je navíc absurdní, aby tento návrh předkládala Praha. Naopak máme jít příkladem, jak se dá propojit historie a moderní architektura, a to bez odborníků z NPÚ nepůjde. Proto budeme na úterním hlasování zásadně vystupovat proti tomuto návrhu.“ SZ v rámci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) vládne společně s ANO a ČSSD.

V případě, že návrh novely v úterý radní schválí, musí jej ještě projednat na svém zasedání zastupitelé. Teprve poté jej může město odeslat do sněmovny. Zastupitelé se na příštím jednání sejdou 6. září.

Praha využila v minulosti své zákonodárné iniciativy několikrát. Naposledy vytvořila novelu živnostenského zákona, která by měla nově upravovat průvodcovskou činnost v Praze. Důvodem jsou nekvalifikovaní průvodci bez licencí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme