Obnovu památek v Praze by schvalovali pouze odborníci magistrátu, navrhuje Krnáčová

Pražský magistrát chce iniciovat novelu zákona o památkové péči, kdy by památkáři magistrátu mohli v budoucnu rozhodovat bez ohledu na vyjádření Národního památkového ústavu. Zároveň by vlastník kulturní památky nebo projektant nebyl povinen s ústavem projednat přípravnou a projektovou dokumentaci v průběhu jejího zpracování.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová (ANO). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Změna má urychlit práce při obnově památek. Vyplývá to z návrhu novely o památkové péči, který by měli v úterý projednat radní. Praha disponuje tzv. zákonodárnou iniciativou a může sněmovně předložit návrhy zákonů. Návrh musí ještě projednat pražští zastupitelé.

„Odstranění povinnosti vyžádat si písemné vyjádření Národního památkového ústavu (NPÚ) jakožto obligatorního podkladu v řízení o vydání závazného stanoviska přispěje k urychlení a zpřehlednění procesu vydávání závazného stanoviska. Zůstává nadále zachována možnost orgánu státní památkové péče na základě správního uvážení si písemné vyjádření NPÚ vyžádat,“ píše se v dokumentu.

Nová pražská turistická karta začne platit v dubnu 2019. Fungovat bude i jako mobilní aplikace

Číst článek

Ten mají radní zařazen jako osmý bod jednání a předkládá jej primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Podle dokumentu má změna zejména pomoci urychlit práce na objektech, které nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkově chráněném území. Vypuštění povinnosti projednat s NPÚ projekt má zase narovnat nesoulad v zákoně.

V materiálu město vytýká NPÚ, že často nerespektuje zákonem stanovené lhůty, které má magistrát na své rozhodnutí. „Velmi častá je i situace, kdy NPÚ ve svém vyjádření nerespektuje závazné stanovisko, které vydal orgán státní správy v předchozím stupni a které je závazné a na které navazuje další řízení o vydání závazného stanoviska,“ píše se v dokumentu.

Blíže vyškrtnutí z UNESCA

Záměr kritizuje pražský zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice).

„Návrh primátorky (Adriany Krnáčové) posouvá Prahu o kousek blíže k vyškrtnutí ze seznamu UNESCO a zrušení pražské památkové rezervace. Je navíc absurdní, aby tento návrh předkládala Praha. Naopak máme jít příkladem, jak se dá propojit historie a moderní architektura, a to bez odborníků z NPÚ nepůjde. Proto budeme na úterním hlasování zásadně vystupovat proti tomuto návrhu.“ SZ v rámci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) vládne společně s ANO a ČSSD.

V případě, že návrh novely v úterý radní schválí, musí jej ještě projednat na svém zasedání zastupitelé. Teprve poté jej může město odeslat do sněmovny. Zastupitelé se na příštím jednání sejdou 6. září.

Praha využila v minulosti své zákonodárné iniciativy několikrát. Naposledy vytvořila novelu živnostenského zákona, která by měla nově upravovat průvodcovskou činnost v Praze. Důvodem jsou nekvalifikovaní průvodci bez licencí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme