Nedostatek řidičů a vysoká nemocnost. V Praze museli přerušit provoz 13 autobusových linek

V Pražské integrované dopravě (PID) musel být v úterý přerušen provoz 13 autobusových linek, většinou na území hlavního města. Důvodem je nedostatek řidičů kombinovaný s vysokou nemocností. Upraveny proto budou některé jízdní řády. Problémy by mohly být vyřešeny do konce tohoto týdne. Sdělil to Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobus svou první jízdu absolvuje na trase mezi Karlovým náměstím a Strahovským stadionem.

V Pražské integrované dopravě musel být v úterý přerušen provoz 13 autobusových linek (ilustrační foto) | Zdroj: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Konkrétní informace jsou k dispozici na webu PID. PID zahrnuje pražskou a středočeskou veřejnou dopravu. S nedostatkem řidičů autobusů se potýkají rovněž další kraje.

Červená a šedá. Do ulic Prahy vyjela první tramvaj v novém barevném provedení

Číst článek

„Jedná se (úterní zrušení spojů) o vyústění dlouhodobého nedostatku řidičů v kombinaci se zvýšenou nemocností,“ uvedl Drápal. Z 13 v úterý zrušených linek jich je pět mimopražských, a sice linky 339, 346, 375, 377 a 658, a zbylé, tedy linky číslo 163, 166, 171, 204, 208, 209, 223 a 228, jezdí na území hlavního města.

Ropid proto jako první krok od středečního rána do konce září dočasně upraví jízdní řády doplňkových midibusových linek 204 a 244, které pojedou v intervalu 60 minut namísto 30 minut.

„Po této úpravě dopravce Arriva City garantoval plné pokrytí všech spojů na linkách MHD od zítřka (středy),“ uvedl Drápal.

Jak bude znít pražská MHD? ‚Některé hlasy mi nepřijdou vhodné kvůli výslovnosti,‘ říká odbornice

Číst článek

Problém se podle mluvčího kromě zmíněné společnosti týká v PID také ČSAD střední Čechy, ale v mnohem menší míře. „Tam doufáme, že se podaří v horizontu toho týdne výpadky eliminovat, pokud ne, budeme muset i tam přikročit k určitému dočasnému omezení jízdních řádů,“ dodal Drápal.

V pražské integrované dopravě (PID) fungují tři linky metra, které v loňském roce podle ročenky dopravy Technické správy komunikací (TSK) doplňovalo 35 tramvajových linek, z nichž 26 bylo denních.

Dále jezdilo 171 autobusových linek, které doplňovalo 122 příměstských autobusů. Do PID bylo zapojeno rovněž 39 vlaků, sedm přívozů a lanovka na Petřín.

Nedostatek řidičů autobusů veřejné dopravy trápí Česko dlouhodobě. Před letošními prázdninami informovalo Sdružení dopravních podniků ČR, že chybí asi pětistovka řidičů. V tuzemských podnicích MHD pracuje zhruba 10 000 šoférů. Profesionální řidiči chybí také u nákladních dopravců, postrádají jich tisíce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme