Pražští strážníci se zaměřili na pivní kola, během víkendu rozdali pokuty za víc než 3000 korun

Strážníci v Praze během prodlouženého víkendu kontrolovali tzv. pivní kola, tedy vozítka servírující alkohol skupinám turistů v centru metropole. Vozítka nejsou zákonem omezená, pokuty strážníci udělovali na základě vyhlášky o zákazu konzumace alkoholu, která platí ve velké části Prahy 1. Strážníci za tři dny odhalili celkem 11 porušení vyhlášky a vybrali na pokutách 3400 korun. Městská policie o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě.

Praha (Aktualizováno: 17:38 9. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivní kolo v centru Prahy | Zdroj: Městská policie Praha

Pivní kolo, někdy nazývané pivní bar nebo beer bike, pojme obvykle 12 až 16 lidí, bývá vybaveno stereo systémem pro pouštění hudby a efektovými světly pro noční jízdu.

Nejvytíženější pražské cyklostezky? Modřany loni projelo přes 500 tisíc lidí na kolech

Číst článek

Český právní řád považuje pojízdné bary za kola, i když na nich často popíjí více než deset lidí. Jelikož však neřídí, není možné je testovat na alkohol jako běžné cyklisty. Řidič nepije.

„Nelze na něj vztáhnout právní předpisy týkající se speciální úpravy ve smyslu jízdy na jízdním kole, či jízdy potahovým vozidlem apod. Je tedy na něj třeba hledět ve smyslu obecné úpravy v oblasti provozu na pozemních komunikacích a zákona o silničním provozu. Je nutné ho chápat jako nemotorové vozidlo a dle toho k němu přistupovat,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Podle něj nesmí „omezovat plynulost provozu na pozemních komunikacích, zejména bezdůvodně pomalou jízdou a pomalým předjížděním“.

Zákaz konzumace alkoholu

Pokud osádka neporuší zákon nebo některou z pražských vyhlášek, nemají strážníci možnost tuto činnost postihovat. Podobně jako na řadu jiných služeb pro turisty si na ni obyvatelé Prahy 1 opakovaně stěžují, protože objemná vozítka často komplikují dopravu a jejich osádky se chovají hlučně.

Praha 1 omezí pohyb jízdních kol v centru. Opatření chce stihnout do začátku letní turistické sezony

Číst článek

Podle vyhlášky se v Praze nesmí konzumovat alkohol na stovkách míst. Do seznamu spadá velká část historického centra. Podle mluvčí pražských strážníků Ireny Seifertové je to jeden z mála způsobů, jak byznys s pojízdnými bary postihovat.

Za jedenáct porušení vyhlášky o konzumaci alkoholu na zakázaných místech podle Seifertové strážníci za tři dny vybrali 3400 korun. Od loňské novely přestupkového zákona mohou za přestupky uložit blokovou pokutu až 10 000 korun.

Pivní kola jsou nejnovější z řady turistických atrakcí, na které si v posledních letech stěžují obyvatelé Prahy 1. „Je to zárodek dalších dopravních problémů. Občané Prahy 1 si navíc stěžují na hluk a nepořádek, který dělají často podnapilí pasažéři pivních kol. Dokonce se někteří obyvatelé Prahy 1 chystají psát petici za zákaz těchto vozítek,“ uvedl radní Prahy 1 Ivan Solil (ČSSD).

Magistrát v minulosti pomocí změny zákona docílil zákazu vozítek segway, která nicméně záhy vystřídaly takzvané elektrické koloběžky, víc než koloběžky ale připomínají mopedy. I otázka pivních kol se na magistrátu řeší, zatím ale nepadlo rozhodnutí o tom, jak by se proti nim dalo zakročit. Podle radního Solila by i v tomto případě bylo nutné změnit zákon.

Problém řeší i jiné evropské metropole, například Amsterdam loni přikročil k jejich zákazu.

ČTK, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme