Praha podala žalobu na Moravský Krumlov kvůli epopeji

Praha a Galerie hlavního města podaly k okresnímu soudu ve Znojmě žalobu. Chtějí se jí domoci na Moravském Krumlovu vydání Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Součástí žaloby je i návrh na vydání předběžného opatření, na základě kterého by mohla Galerie hlavního města Prahy uspořádat plánovanou výstavu Slovanské epopeje v pražském Veletržním paláci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovanská epopej | Foto: kultura.praha-mesto.cz

Její původní termín byl od 29. září do 31. května. Zákaz stěhování epopeje vydali úředníci Městského úřadu Moravský Krumlov, a to na základě požadavku malířova vnuka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O žalobě Prahy na Moravský Kruplov kvli Slovanské epopeji mluvil na Radiožurnálu ředitel Galerie hlavního města Prahy Petr Bufka

„Praha i Galerie hlavního města Prahy sice již odvolaly proti rozhodnutí města Moravský Krumlov k Jihomoravskému kraji, toto je ale jiný typ řízení, ve kterém se domáháme svých vlastnických, respektive dispozičních práv. Výrok soudu má vyšší právní váhu, než výrok správního orgánu,“ vysvětluje ředitel Galerie hl.m. Prahy Milan Bufka.

„Děláme všechno pro to, aby se plánovaná výstava, která má začít na přelomu září a října, stihla. Veškeré přípravné práce, jenž mají vést k realizaci výstavy, jsou v chodu. Máme připravenou grafiku výstavy, architektonický návrh rozmístění obrazů, budeme vydávat katalog a máme velkou dvoranu ve Veletržním paláci pod nájemní smlouvou,“ dodává Bufka.

Proti stěhování Epopeje je Muchův vnuk, ale především pak tisíce Krumlovanů. Podle jejich názoru se také dílo v metropoli ztratí mezi dalšími sbírkami a lákadly pro turisty, kdežto pro popularitu Moravského Krumlova je zásadní.

Jan Piroch, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme