Kolem sčítače v pražském Podolí za rok prošlo nebo projelo 900 tisíc lidí. Více než 40 % byli cyklisté

Sčítač cyklistů a chodců na pražském Podolském nábřeží zaznamenal za první rok provozu zhruba 900 000 lidí. Z toho bylo 42 % cyklistů. Největší provoz sčítač zaznamenal 8. května, kdy tam prošlo či projelo 5705 lidí. Potvrdil to mluvčí magistrátu Vít Hofman. Trasa označená jako A2 v Podolí patří k nejvytíženějším v Praze. Sčítače cyklistů jsou v Praze na zhruba třech desítkách míst. Informace z nich město využívá při plánování cyklodopravy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklostezka v pražském Podolí. | Foto: cs:ŠJů | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 2.5

Za měsíc Podolským nábřežím v průměru projelo a prošlo asi 75 000 cyklistů a chodců. Denně je to pak okolo 2500 lidí. Počty ve všední dny a víkendy jsou téměř totožné. Bílomodrý sloup zobrazuje údaje v reálném čase na displejích a měří i aktuální teplotu.

Lidé si dodatečně zvyšují rychlost elektrokol. ‚Dělá to z nich nebezpečná vozidla,‘ říká odborník

Číst článek

Cyklisté jsou započítáváni prostřednictvím indukčních smyček v povrchu stezky a chodci pomocí tepelného čidla. Zvukový ani obrazový záznam není pořizován.

„Kromě sčítače na Podolském nábřeží probíhá sčítání cyklistů na dalších třiceti místech v Praze. Data průběžně vyhodnocujeme a využíváme k dalšímu rozvoji a zkvalitnění cyklistické dopravy v Praze,“ uvedl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Automatické sčítače loni zaznamenaly přes 3,95 milionu průjezdů cyklistů, což je o zhruba 94 000 víc než předloni. Nejvytíženější byla loni trasa A22 v Modřanech s 391 355 průjezdy. Nejvyšší číslo v jednom dni pak bylo zaznamenáno na stejné trase v úseku na Podolském nábřeží u Vyšehradského tunelu, kde to bylo 6949 cyklistů.

V Praze je 500,3 kilometru značených tras. Z toho 186,5 km vede mimo společné komunikace s automobily. Samostatné stání před automobily mají cyklisté v 318 světelných křižovatkách a v ulicích je vyznačeno 48,5 kilometru cyklopruhů a 33,7 kilometru piktokoridorů, kdy jsou na vozovce vyobrazeny symboly bicyklu, které řidiče upozorňují na častý průjezd cyklistů.

V Praze je rovněž 143 cyklistických obousměrných komunikací. V ulicích je rozmístěno přes 3500 stojanů na kola.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme