Majetková přiznání Béma a Hulinského jsou definitivně ztracená. Praha musí zaplatit pokutu

Majetková přiznání bývalého pražského primátora Pavla Béma (ODS) a jeho náměstka Petra Hulinského (ČSSD) jsou definitivně ztracena. Ti tvrdí, že je odevzdávali každý rok, ale kopie nemají. Praha proto musí zaplatit pokutu 30 tisíc korun, rozhodnutí potvrdilo ministerstvo vnitra. V neděli o tom informoval server Seznam Zprávy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dokumenty se ztratily z kanceláří pražského magistrátu. (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

O trestu rozhodl Státní oblastní archiv v Praze. Jeho ředitel Daniel Doležal v rozhodnutí uvedl, že „hlavní město Praha porušilo zákon, když neuchovalo dokumenty, čímž naplnilo skutkovou podstatu správního deliktu,“ jak píše server Seznam Zprávy.

Spor o majetkové přiznání kancléře Mynáře nekončí, projedná jej Nejvyšší správní soud

Číst článek

Pokuta byla před dvěma lety stanovena na 100 tisíc korun. Protože ale archiv neprokázal, že ke ztrátě pěti dokumentů opravdu došlo, ministerstvo vnitra ji zrušilo. K jejich nalezení nepomohly ani výslechy Béma, Hulinského a úředníků magistrátu.

Nyní archiv snížil pokutu na 30 tisíc, podle současné primátorky Adriany Krnáčové (ANO) měl být tento přestupek promlčen. Ministerstvo vnitra však dalo zapravdu archivu a rozsudek potvrdilo.

„Majetková přiznání tím, že zpřístupní a zveřejní příjmy a majetkové poměry volených zástupců občanů i jejich manželek, fungují jako určitá prevence korupce,“ vysvětlil Doležal význam dokumentů. Jejich osud není znám. Úředníci magistrátu je nenašli a skartovány prý také nebyly.

Majetková přiznání můžou být zkreslená

Krnáčová tvrdí, že lepším zdrojem informací o majetku nebo podnikatelské minulosti politiků jsou finanční správa a katastr nemovitostí. Poukazuje na nezávaznost a dobrovolnost vyplňování majetkových přiznání. Jejich vypovídací hodnota může být výrazně zkreslená, tvrdí Krnáčová.

Bém byl primátorem v letech 2002 až 2010, Hulinský byl jeho náměstkem od nástupu do funkce do roku 2006. Archiv se případem zabýval od roku 2016, kdy k němu podal podnět současný poslanec za Pirátskou stranu Jakub Michálek, který tehdy zastával funkci pražského zastupitele.

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme