Praha požádá Bukurešť o vydání českého podnikatele Příplaty

Ministerstvo spravedlnosti se chystá vypracovat žádost o vydání podnikatele Františka Příplaty z Rumunska do Česka. Proto požádalo rumunskou stranu o podklady a rozsudek v Příplatově případu. Českého podnikatele na začátku června odsoudil rumunský Nejvyšší soud k osmi letům vězení za podněcování k vraždě odborového předáka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příplata před několika dny zaslal ministru Pavlu Němcovi dopis, ve kterém žádá o nastoupení trestu v Česku. Jak Němec řekl Radiožurnálu, udělá všechno pro to, aby se Příplata do vlasti vrátil.

"Já bych byl velmi rád, kdyby i ten kritizovaný případ katarský mohl být třeba někdy využit ku prospěchu českých občanů, a aby se skutečně v praxi ukázalo, že to bylo rozhodnutí nakonec ku prospěchu. Představte si, že bychom se takhle zachovali například k Rumunsku, někdy před rokem, a teď jsme tam měli našeho podnikatele. Myslím, že v jeho procesu je řada pochybení, a budu dělat všechno proto, aby se podnikatel dostal do České republiky," řekl Radiožurnálu ministr Němec.

Nejvyšší soud Rumunska Františka Příplatu odsoudil na začátku června k osmi letům vězení. Českého podnikatele uznal vinným za podněcování k vraždě rumunského odborového předáka. Dále byl odsouzen ke dvěma letům vězení za zločinné spolčování. Podle rumunských zákonů se tresty nesčítají, ale platí ten vyšší. Příplata byl zároveň zproštěn obvinění z ošizení rumunského státu při privatizaci firmy, za což byl v říjnu 2003 nepravomocně odsouzen ke 14 letům vězení.

Jak Příplata Radiožurnálu na začátku června řekl, s rozsudkem nesouhlasí a proces označuje za zmanipulovaný: "Podle mě je to prostě katastrofa. Je to stát, který by chtěl přistoupit k Evropě, ale myslím si, že byla obrovská chyba, že vůbec Česká republika to povolila. Druhá věc je ta, že mi ublížili čeští politici. První mi ublížil pan Kavan, když prohlásil: Věřím v rumunskou spravedlnost. A podruhé pan ministr Svoboda. Já hned v tu dobu věděl, že na mne položil kámen, že na mne položil cihlu. Je to katastrofa, když něco takového je vůbec možné."

Svou nevinu chce František Příplata i nadále dokázat a jak pro Radiožurnál na začátku června dodal, odvolá se k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme