Praha požádá Bukurešť o vydání českého podnikatele Příplaty

Ministerstvo spravedlnosti se chystá vypracovat žádost o vydání podnikatele Františka Příplaty z Rumunska do Česka. Proto požádalo rumunskou stranu o podklady a rozsudek v Příplatově případu. Českého podnikatele na začátku června odsoudil rumunský Nejvyšší soud k osmi letům vězení za podněcování k vraždě odborového předáka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příplata před několika dny zaslal ministru Pavlu Němcovi dopis, ve kterém žádá o nastoupení trestu v Česku. Jak Němec řekl Radiožurnálu, udělá všechno pro to, aby se Příplata do vlasti vrátil.

"Já bych byl velmi rád, kdyby i ten kritizovaný případ katarský mohl být třeba někdy využit ku prospěchu českých občanů, a aby se skutečně v praxi ukázalo, že to bylo rozhodnutí nakonec ku prospěchu. Představte si, že bychom se takhle zachovali například k Rumunsku, někdy před rokem, a teď jsme tam měli našeho podnikatele. Myslím, že v jeho procesu je řada pochybení, a budu dělat všechno proto, aby se podnikatel dostal do České republiky," řekl Radiožurnálu ministr Němec.

Nejvyšší soud Rumunska Františka Příplatu odsoudil na začátku června k osmi letům vězení. Českého podnikatele uznal vinným za podněcování k vraždě rumunského odborového předáka. Dále byl odsouzen ke dvěma letům vězení za zločinné spolčování. Podle rumunských zákonů se tresty nesčítají, ale platí ten vyšší. Příplata byl zároveň zproštěn obvinění z ošizení rumunského státu při privatizaci firmy, za což byl v říjnu 2003 nepravomocně odsouzen ke 14 letům vězení.

Jak Příplata Radiožurnálu na začátku června řekl, s rozsudkem nesouhlasí a proces označuje za zmanipulovaný: "Podle mě je to prostě katastrofa. Je to stát, který by chtěl přistoupit k Evropě, ale myslím si, že byla obrovská chyba, že vůbec Česká republika to povolila. Druhá věc je ta, že mi ublížili čeští politici. První mi ublížil pan Kavan, když prohlásil: Věřím v rumunskou spravedlnost. A podruhé pan ministr Svoboda. Já hned v tu dobu věděl, že na mne položil kámen, že na mne položil cihlu. Je to katastrofa, když něco takového je vůbec možné."

Svou nevinu chce František Příplata i nadále dokázat a jak pro Radiožurnál na začátku června dodal, odvolá se k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme