Praha pozastavuje vydávání limitované edice karty Lítačka. Může porušovat autorská práva

Cestující v pražské MHD si už nemohou pořídit kartu Lítačka z limitované edice vydávané k 50. výročí zahájení provozu metra. Důvodem je možné porušení autorských práv. Vyplývá to z informací, které byly v úterý zveřejněny na webu pidlitacka.cz. Na kartách je použit známý motiv obkladů stěn stanic metra linky A.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha vydala Lítačku s ikonickým designem obkladů metra

Praha vydala Lítačku s ikonickým designem obkladů metra | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Hospodářských novin (HN) se na dopravní podnik (DPP) a Prahu, jejíž firma Operátor ICT (OICT) kartu spravuje, obrátili dědici architekta Jaroslava Otruby s tím, že motiv použily v rozporu s autorskými právy. Karty začal DPP vydávat 17. června. DPP uvedl, že vydavatelem je OICT.

Praha vydává Lítačku s ikonickým designem obkladů metra. Od pondělí je v limitované edici 20 000 kusů

Číst článek

„Vážení zákazníci, od 25. června 2024 dočasně pozastavujeme vydávání limitované edice karty Lítačka vydané ku příležitosti 50 let od zahájení provozu pražského metra. K tomuto kroku jsme se rozhodli v souvislosti s možnými nejasnostmi ohledně autorských práv,“ píše se na webu Lítačky.

Tým Lítačky ve vyjádření uvedl, že pracuje na tom, aby si mohli lidé limitovanou kartu co nejdříve opět pořizovat. Do nynějška byla ke koupi na přepážkách ve Škodově paláci v Jungmannově ulici a na vybraných přepážkách DPP.

Design limitované edice Lítačky vycházel z podoby obkladů stěn, které navrhl hlavní architekt pražského metra Jaroslav Otruba. Dlaždice jsou charakteristické pro trasu metra A.

Operátor nechal vyrobit 20 000 karet. „OICT se rozhodl dočasně pozastavit vydávání, aby prověřil soulad s autorskými právy. Každopádně si nejsme vědomi, že by došlo k jakémukoliv porušení,“ sdělil radní Daniel Mazur (Piráti), který má OICT v gesci.

Koupili si v aplikaci jízdenku, přesto dostali pokutu. ‚Ochranná lhůta proti zneužití,‘ vysvětluje Praha

Číst článek

Náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že je absurdní, aby si DPP nemohl dát na svoji kartu fotografii své vlastní stavby. „Je to tak absurdní, jako kdyby cestující v MHD museli platit denně, když jedou metrem, za kochání ‚prsy‘ a ‚antiprsy‘,“ uvedl.

HN uvedly, že na podnik a město se prostřednictvím právníků obrátila dcera architekta Otruby Vítězslava a vyzvala je, aby kartu přestaly vydávat, neboť porušují autorská práva. Pokud by se tak nestalo, obrátila by se na soud.

„Protože je vám dobře známo, kdo je autorem a nositelem práv, lze považovat edici Lítačky s motivem obkladu dle návrhu architekta Otruby za vědomé pohrdání autorskými právy,“ citují HN advokáta dědičky Františka Vyskočila.

Lítačka začala fungovat v roce 2016, kdy nahradila Opencard. Nyní si mohou lidé kupovat jízdenky rovněž ve stejnojmenné aplikaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme