Tantiémy v pražských plynárnách: vrcholní představitelé městské firmy si rozdělili 30 milionů

Vrcholní představitelé pražských plynáren si za loňský rok na tantiémách rozdělili 30 milionů korun. Osm milionů z této částky inkasovali členové dozorčích rad složených ze zástupců předchozí koalice. Vyplývá to z kompletní dokumentace k rozdělení zisku, kterou má iROZHLAS.cz k dispozici. Štědré odměňování v městské firmě vadí hlavně Pirátům, dostali se tak do sporu s koaličními Spojenými silami. Redakce zjišťovala, o jakých částkách je řeč.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 9:45 16. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štědré tantiémy v pražských plynárnách na konci volebního období kritizují hlavně Piráti | Zdroj: Profimedia

„Společnost Pražská plynárenská Holding jako jediný akcionář schvaluje rozdělení zisku za rok 2018 tak, že částka ve výši 21 100 000 se vyplatí jako podíl na zisku členů orgánů,“ píše se v dokumentu městské firmy Pražská plynárenská z letošního června. Vedení holdingu přikleplo 18,4 milionu korun představenstvu a 2,7 milionu dozorčí radě. Členové kontrolního orgánu si tak přišli v průměru na 450 tisíc korun.

Pospíšil to zbytečně hrotí, snad nejde o uměle vyvolaný spor kvůli problémům v plynárnách, říká Hřib

Číst článek

Štědré tantiémy za loňský rok se ale rozdělovaly také u dceřiných společností. Konkrétně v podniku Pražská plynárenská Distribuce získali členové dozorčí rady celkem 3,3 milionu korun. To je o necelý milion více, než inkasovalo představenstvo společnosti. Naopak v dceřince Pražská plynárenská Servis distribuce si představenstvo dělilo stejnou částku jako dozorčí rada, a to přes 1,6 milionu. 

V kontrolních orgánech obou dceřinek sedí mimo jiné šéf společnosti Pavel Janeček, který si tak kromě tantiém za vedení městské firmy měl přijít i na 1,1 milionu korun za posty v dozorčích radách. Na přímý dotaz serveru iROZHLAS.cz, zda se necítil ve střetu zájmů, když o odměnách pražského podniku rozhodoval, neodpověděl.

„Vzhledem k aktuálně vyhrocené a zpolitizované situaci nepovažuje za vhodné vydávat nyní v této věci jakákoli osobní prohlášení a tím tuto dále eskalovat,“ vzkázal Janeček přes mluvčího plynáren Miroslava Vránka. Vyjádření však podle něho poskytl „příslušným zástupcům akcionáře“. „Na dotazy ze strany médií rád odpoví, jakmile se situace dostane zpět do věcné roviny,“ doplnil Vránek.

Tantiémy pro politiky

Statisícové částky, které inkasovali členové dozorčí rady, kritizují především Piráti. Kvůli odměňování v městské firmě se pokusili zkraje srpna odvolat ředitele Janečka. Návrh však neprošel přes koaliční partnery. Primátor Zdeněk Hřib krok dále zdůvodnil netransparentností městské firmy a údajnými manažerskými pochybeními Janečka.

Primátor se kvůli tomu dostal do sporu se zástupci Spojených sil (TOP 09 a STAN), jejich klub ho v neděli vyzval ke koaličnímu jednání. Schůzka špiček pražské koalice by se měla uskutečnit 26. srpna. „Předpokládám, že se budeme věnovat také zejména půlročnímu plánu koalice na další období,“ napsal v SMS zprávě pro iROZHLAS.cz sám Hřib.

Kompletní přehled tantiém v pražských plynárnách za rok 2018 si můžete prohlédnout v následující tabulce:

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil Hřibovi vyčítá hlavně jeho politický styl. Primátor podle něj jedná ukvapeně, sám si chce podle svých slov Janečka nejdříve vyslechnout. „Měl by mu být dán prostor, aby na výtky Pirátů reagoval. Když se neobhájí, tak ať je pak odvolán,“ řekl redakci europoslanec.

„Vypadá to, jako bychom chtěli krýt nějaké nepravosti. Chceme ty věci ale nejdřív prodiskutovat,“ pokračoval Pospíšil. Současně upozornil, že podle koaliční smlouvy se mají tantiémy pro dozorčí radu nově zrušit a u představenstva městských firem snížit. „Jasně jsme řekli, že tyto odměny do budoucna nebudou vypláceny. Taky bych rád panu Březinovi nic nedal. Když ale vyplácíte odměnu celému orgánu, nemůžete vyjmout jednoho člověka,“ doplnil.

Pospíšil tak narážel na to, že mezi příjemci tantiém z řad dozorčích rad pražských plynáren patří i někdejší pražský zastupitel ČSSD Karel Březina, který si tak za post v podniku Pražská plynárenská Distribuce přijde na statisícovou částku. Stejně tak šéf pražského ANO Jan Říčař či poslanec ANO Petr Venhoda. Na štědré odměňování v pražských plynárnách jako první upozornily Seznam Zprávy.

Nejde o jediný spor v koalici, konflikty mezi Spojenými silami a zejména TOP 09 a Piráty se od jejího začátku loni v listopadu objevují pravidelně. Kromě plynáren se řešilo například využití dat z elektroměrů, aby Praha získala statistiky o prázdných bytech, neshody byly také ohledně pokračování privatizace bytů.

Pospíšil a Hřib se rozcházeli i v otázce obnovy mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Není jasné, zda se shodnou v otázce plánovaného navýšení koeficientu daně z nemovitosti.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme