Prahu povede Zdeněk Hřib z Pirátů. Pospíšil ani Čižinský v radě města nezasednou

Pražským primátorem bude Zdeněk Hřib (Piráti). Lídři Prahy Sobě Jan Čižinský a Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) v radě města nebudou. Shodli se na tom zástupci všech koaličních stran. Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu budou mít po dvou náměstcích primátora. V radě bude ještě dalších šest členů - po dvou z každého koaličního uskupení. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů.

Praha (Aktualizováno: 23:02 25. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Hřib, Jakub Michálek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za Piráty budou vedle Hřiba v radě také Vít Šimral a dosavadní zastupitel Adam Zábranský. Za Spojené síly pro Prahu budou členy rady ještě Hana Marvanová, Petr Hlubuček a Jan Chabr. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů.

Kdo nahradí Adrianu Krnáčovou? Podívejte se na profil budoucího primátora Zdeňka Hřiba

Číst článek

„Zvládneme úřad rozhýbat. Vybírali jsme radní tak, aby jejich kompetence byly jednoznačné. Pochopitelně Piráti jsou celostátní strana s velkým týmem odborníků, takže nemám obavy z nedostatku kompetencí,“ sdělil před novináři budoucí primátor Hřib. 

Čižinský a Pospíšil v radě nezasednou, protože se chtějí věnovat naplno svým funkcím, v případě Pospíšila europoslance a v případě Čižinského starosty Prahy 7. Oba muži zůstanou předsedy zastupitelských klubů. 

„Vedení počítá s předsedy klubů zastupitelů, je to silná figura v koalici. S veškerými našimi zkušenostmi budeme pokračovat v práci pro hlavní město,“ odpověděl Čižinský na otázku, zda není jeho a Pospíšilova neúčast ve vedení podrazem na voliče.

Předsedové mimo radu

Pro Čižinského je podstatné dosáhnout změny a zároveň chce zůstat starostou Prahy 7. To odporovalo jedné z podmínek Pirátů, kteří u koaličních partnerů odmítali kumulaci funkcí.

Pospíšil, který zůstane členem Evropského parlamentu, uvedl, že roli při výběru radních za Spojené síly pro Prahu hrála primárně jejich odbornost v dané gesci.

„Předseda klubu zastupitelů je na úrovni radního, jen nezvedá na radě ruce. Jinak má všechny pravomoci a v koalici má větší váhu, než radní, kteří zasedají v radě,“ vysvětlil novinářům Čižinský, jak vidí svou další roli.

Strany nyní podle budoucího primátora zapracují čtvrteční dohodu o personálním složení rady do programového prohlášení, které v posledních týdnech připravují. Budou rovněž jednat s ODS a ANO, které skončí v opozici. Občanským demokratům jako vítězům voleb nabídnou post předsedy magistrátního kontrolního výboru.

Volby v Praze vyhrála ODS se ziskem necelých 18 procent hlasů, získala 14 mandátů. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO s 12 zastupiteli.

Navrhované složení rady města

 • Zdeněk Hřib (Piráti) - primátor + IT a EU fondy
 • Petr Hlaváček (Spojené síly) – náměstek primátora + rozvoj
 • Adam Scheinherr (Praha Sobě) – náměstek primátora + doprava
 • Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) – náměstek primátora + finance
 • Jan Chabr (Spojené síly) - majetek a majetkové podíly
 • Hana Marvanová (Spojené síly) - legislativa a bezpečnost
 • Petr Hlubuček (Spojené síly) - životní prostředí a technická infrastruktura
 • Hana Třeštíková (Praha Sobě) – kultura
 • Milena Johnová (Praha Sobě) – sociální věci
 • Vít Šimral (Piráti) – školství
 • Adam Zábranský (Piráti) - bydlení

bej, jak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme