Praha připravuje další bič na nepoctivé taxikáře

Pražský magistrát se rozhodl, že kontroly taxikářů nebudou tím jediným, čím bude do pražské taxislužby zasahovat. Zřízena by měla být také nová stanoviště, která by byla pronajímána různým provozovatelům taxislužby. Praha připravuje ještě jeden bič na nepoctivé taxikáře. Cestující si prostřednictvím textových zpráv budou moci zjistit, kolik za plánovanou cestu zaplatí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

taxi (nápisy na autech) | Foto: Petra Mášová | Zdroj: ČTK

Pražský magistrát se rozhodl, že kontroly taxikářů nebudou tím jediným, čím bude do pražské taxislužby zasahovat. Zřízena by měla být také nová stanoviště, která by byla pronajímána různým provozovatelům taxislužby. Více už Martin Kubka z Magistrátu hlavního města Prahy. "Nový systém taxistanovišť v hlavním městě Praze by měl zaručit to, že se nebude tolik podvádět, protože je s tím spojena větší vnitřní kontrola v rámci samotných taxikářů a v rámci samotné taxislužby. Ten systém zároveň zaručuje větší konkurenci navzájem mezi jednotlivými sdruženími a firmami."

Ne všem taxikářům by ale takový systém vyhovoval a o celé věci si myslí pravý opak. Ty, kteří se zřízením stanovišť nesouhlasí, zastupuje Pavel Pavlát, předseda Živnostenského společenstva Cech Taxi Praha. "Narušuje podle našeho názoru hospodářskou soutěž, protože vytváří nerovné podmínky. To znamená do určité míry diskriminuje některé podnikatele. Potom druhá výhrada, že neřeší zásadní problém, nevylučuje v dané chvíli z toho systému lidi, kteří by tam neměli co dělat, to znamená lidi, kteří předražují."

Nepoctiví taxikáři by měli být postihováni mnohem přísněji. Umožňuje to novela zákona o cenách. Novelu, kterou musí ještě schválit Senát a podepsat prezident, navrhli zastupitelé hlavního města Prahy. Jeden z radních, Rudolf Blažek z ODS, k přísnějšímu trestání nepoctivých taxikářů Radiožurnálu řekl. "Do současné doby, pokud se prokáže taxikáři předražení, tak platí jako sankci pouze to, co si předražil nebo v podstatě ukradl, ale od této chvíle bude možné mu uložit pokutu až do výše miliónu korun."

Pražský magistrát připravuje další bič na nepoctivé taxikáře. Cestující si prostřednictvím textových zpráv budou moci zjistit, kolik za plánovanou cestu zaplatí. Ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček vysvětlil, jak by se SMS-ky měly využívat. "Vyťukáte ulici, z které jedete, ulici, do které jedete, odešlete esemesku a během deseti vteřin vám přijde, kolik je to kilometrů a kolik byste měla zaplatit. Tuto službu nabízejí soukromé firmy. Těch je víc, které se na magistrát obrátily a nabídly i další služby, které jsou zajímavé. Musíme je prověřit, jestli jsou realizovatelné a jestli opravdu by pomohly vyřešit problém taxislužby." Použití takové služby by podle Zdeňka Zajíčka mohlo stát zhruba čtyři koruny.

Kroky radnice podporují hlavně velké firmy zastoupené v Cechu taxikářů. Jak říká předseda této profesní organizace Pavel Pavlát, jeho řidiči si přejí, aby Praha měla v taxislužbě pořádek: "My v zásadě jsme pro to, aby se kontrolovalo. Byli jsme pro to celá léta a dožadovali jsme se na magistrátě celá léta, aby se kontroly prováděly."

Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Eva Růžičková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme