Praha prodlužuje vůči EU prevenci před slintavkou

Ústřední nákazová komise rozhodla o prodloužení bezpečnostních opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky na hranicích se zeměmi Evropské unie. Tato opatření nadále nebudou platit na hranici s Polskem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veterinární odborníci Evropské unie podle očekávání prodloužili do 19. dubna embargo na vývoz živého dobytka a tepelně nezpracovaných živočišných a mléčných produktů z Británie a Irska. Oznámila to Evropská komise.

Došlo spíše k rozšíření nákazy a to svědčí o tom, že v zahraničí zřejmě nebyla dodržována nutná opatření. Ve Francii se například dnes zabývají tím, jak se mohlo objevit další ohnisko.

Experti tvrdí, že se současnou epidemii nepodaří zastavit dříve než za několik týdnů, v případě Velké Británie pak měsíců.

Mluvčí veterinárního výboru EU Gmünderová uvedla, že po pátečním objevu dalšího případu ve Francii veterináři asi prodlouží embargo na vývoz zvířat z této země. Na území Unie stále platí zákaz dobytčích trhů a každý transport zvířat na jatka se musí hlásit příslušným veterinárním orgánům. Odborníci se mezitím na stránkách západního tisku přou, zda se epidemie už nevymkla kontrole. Belgický deník Le Soir píše, že v Británii překonala současná nákaza největší krizi kolem slintavky a kulhavky v roce 1967: „Je to epidemie století.“

Původ výskytu epidemie slintavky a kulhavky v Evropě je už pravděpodobně znám. Českému rozhlasu řekl šéf státní veterinární správy Josef Holejšovský, že do Británie se infekce dostala pravděpodobně s masem dovezeným do čínské restaurace z Číny. Maso bylo použito v kuchyni a odpadky byly prodány a zkrmeny tepelně neopracované.

I náš spolupracovník v Británii potvrzuje informace Josefa Holejšovského o původu nemoci. Podle nejnovější teorie se slintavka a kulhavka možná dostala do Británie z dovezeného masa, jež skončilo v pomyjích, které pak byly zkrmeny prasatům. Několik listů přineslo informaci o vyšetřování styků mezi jedním čínským restaurantem a farmou v severovýchodní části Anglie, kde byl potvrzen jeden z prvních výskytů infekce. London Independent napsaly, že místní samospráva spolu s ministerstvem zemědělství odmítají zveřejnit podrobnosti o praktikách na dotyčné farmě.

Britská vláda uvažuje o očkování skotu v rámci opatření proti šíření slintavky a kulhavky. Uvedl to premiér Tony Blair v rozhovoru pro farmářskou rubriku rádia BBC. „Jestliže se snažíte zastavit šíření této nemoci a sledujete, jak se šíří, pak věci, které se nedávno zdály nanejvýš nepřijatelné, se musí dostat na pořad debaty.“ Premiér přiznal, že došlo k podstatnému názorovému posunu, co se týče použití kontroverzní vakcíny.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milan Fridrich, Jaroslav Hausdor, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme