'Hanba, otevřete brány,' volali lidé před Pražským hradem. Demonstrovali za svobodu slova a médií

Za zachování svobody slova a médií ve středu demonstrovalo v Praze několik tisíc lidí. Informovali o tom organizátoři akce. Protestující se nejprve sešli na Václavském náměstí, odkud vyrazili na Pražský hrad, kde se zrovna konal koncert pro příznivce prezidenta Miloše Zemana. Před Hrad dorazilo podle policistů přes dva tisíce lidí. Kromě hlavního města lidé demonstrovali také například v Českých Budějovicích, Turnově nebo Táboře.

Fotogalerie Praha (Aktualizováno: 22:06 14. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na pražském Václavském náměstí začala krátce před 19. hodinou, kdy z reproduktorů zazněly výroky prezidenta Miloše Zemana, premiéra v demisi a šéfa ANO Andreje Babiše a předsedy SPD Tomia Okamury proti novinářům.

„Pokud by si mocní dovolili nám nezávislá média vzít, neměl by je za nás kdo kontrolovat," řekl jeden z řečníků. Zeman, Babiš i Okamura podle dalších vedou proti médiím trvalou a nenávistnou kampaň.

Na pražském Václavském náměstí demonstrovalo podle organizátorů na 4000 lidí. Během projevů skandovali „hanba" a „Babiše do koše".

Měli s sebou české vlajky a vlajky Evropské unie, někteří přišli i s transparenty. Na jednom z nich například stálo: „Nezávislá média = základ demokracie".

Kolem osmé hodiny večerní pak minutou ticha uctili památku zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Na jejich památku také rozsvítili své mobilní telefony.

Po zhruba hodinovém protestu v horní třetině Václavského náměstí se lidé vydali na pochod k Pražskému hradu, kde v tu dobu prezident Zeman pořádal koncert pro své podporovatele.

Za Zemanem na Hrad přišli Vitásková, Veleba i Hannig. 'Bitva skončila, vyhráli jsme,' řekl prezident

Číst článek

Na Hradčanské náměstí nakonec dorazilo po 21. hodině několik tisíc lidí. „Na Hradčanském náměstí demonstruje podle policistů 2,5 tisíce lidí," informovala z místa reportérka Radiožurnálu Janetta Roubková.

Někteří skandovali „hanba“, „už jsme tady“, „otevřete brány“ nebo „Česko není Rusko“. Pískali, zvonili klíči a zpívali také českou státní hymnu.

Policisté ale byli na protestující připraveni, už během večera postavili před hlavní vstup na Pražský hrad mobilní zábradlí.

Brány Hradu se také zavřely zhruba o hodinu dříve. Pro návštěvníky bývají běžně otevřené do 22 hodin, ve středu večer se ale už před devátou hodinou uzavřely. „Před branami i za branami hlídkují policisté a vojáci," dodala reportérka Radiožurnálu.

A proč lidé přišli demonstrovat? „Hlavní důvod je obrana svobodných médií, třeba České televize, a podpora novinářů, kteří si myslí, že jsou hlídacími psy demokracie,“ řekl pro Seznam Zprávy protestující z Příbrami, který došel až před Pražský hrad. Krátce před desátou hodinou pak pořadatelé akci ukončili a dav se pokojně rozešel.

Část protestujících se z Václavského náměstí přesunula před Pražský Hrad. Podle policie tam přišlo demonstrovat zhruba 2,5 tisíce lidí. | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Protesty za svobodu slova a médií se uskutečnily i v několika dalších městech Česka, například na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích se podle organizátorů sešlo zhruba 550 lidí.

Někteří také drželi transparent na podporu České televize s jejím logem a heslem: „Babiši, Zemane, média nedáme.“

Lidé pak u kašny zapálili svíčky u portrétů novinářů, kteří v posledních letech přišli při výkonu své profese o život nebo zmizeli. Drželi za ně také minutu ticha. Protest trval déle než hodinu.

Protest za svobodu slova a médií v Českých Budějovicích | Foto: Pavla Kuchotvá | Zdroj: Český rozhlas

Na táborském Žižkově náměstí demonstrovalo asi 400 lidí. Zapalovali svíčky za zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku. Četlo se také z různých knih včetně těch od někdejšího prezidenta Václava Havla.

České vlajky, trikolory i transparenty. Podívejte se, jak vypadal protest objektivem naší fotografky

Číst článek

„Lidé se sešli, aby vyjádřili podporu myšlence, že média mají být nezávislá," řekla ČTK organizátorka Tereza Horváthová.

Zhruba stovka lidí se na demonstraci za svobodu slova sešla i na náměstí Českého ráje v Turnově na Semilsku. Podepisovali také petiční archy na obranu veřejnoprávních médií.

„Jsem rád, že je ještě hodně lidí, kteří chtějí bránit svobodná média. Já pamatuju doby, kdy jediné svobodné médium byl samizdat. Za jednu básničku dostal můj kamarád 18 měsíců. Měli jsme kapelu, vždycky jsme rok připravovali program, a když jsme měli vystoupit, tak ho, jakoby náhodou, tu na 18 měsíců, tu na čtyři roky, zavřeli. Nerad bych, aby se ta doba vrátila, a moc děkuju lidem, kteří si to také nepřejou," řekl turnovský disident Karel Šírek.

Prezident Zeman ve svém inauguračním projevu ostře a obsáhle zaútočil na podnikatele Zdeňka Bakalu, média patřící do Bakalova vydavatelství Economia i na Českou televizi. Economia i Česká televize se proti výrokům ohradily.

jar, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme