Demonstrace proti vládním opatřením se změnila v potyčky s těžkooděnci. Policie zadržela přes 100 lidí

Více než 100 zadržených demonstrantů a 20 zraněných policistů si vyžádaly nedělní protesty proti vládním opatřením proti šíření koronaviru na pražském Staroměstském náměstí. Magistrát akci ukončil poté, co počet zúčastněných překročil maximální povolený počet. Protestu se mohlo zúčastnit maximálně 500 lidí, příšlo jich ale kolem 2000. Mnozí navíc neměli roušky a nedodržovali rozestupy.

Praha (Aktualizováno: 19:56 18. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky lidí zaplnily pražské Staroměstské náměstí už po poledni. Na 14. hodinu ohlášená demonstrace fotbalových a hokejových fanoušků proti vládním nařízením spojeným s šířením koronaviru ale musela být po zhruba hodině ukončena.

Podle současných nařízení se totiž protestu může účastnit nejvýše 500 lidí, kteří musejí být rozděleni do skupin po dvaceti, přičemž mezi skupinami musí být aspoň dvoumetrový rozestup a všichni musí mít zakrytá ústa a nos.

V centru Prahy se ale sešlo podle odhadů magistrátu kolem 2000 lidí, město proto vyzvalo k ukončení protestu.

Akce, kterou svolalo Hnutí občanské nespokojenosti, se po přerušení zvrhla v bitky části účastníků s policií. Policejní těžkooděnci vytlačili většinu demonstrantů za pomoci petard, slzného plynu a psovodů. Použili i vodní děla.

Nejdramatičtější potyčky trvaly zhruba hodinu. Hooligans nejprve začali odpalovat dělobuchy a náměstí se zahalilo do kouře z dýmovnic. Samotný konflikt poté započal v ústí do Kaprovy ulice, která je nejbližší spojnicí k sídlu Úřadu vlády ve Strakově akademii. Na policisty tam začaly létat lahve, odpadkové koše i petardy.

Záchranáři ošetřili po střetu devět lidí, tři utrpěli středně těžká zranění. Prvotní informace přitom hovořily o dvou desítkách zraněných. Některé z policistů museli ošetřit zdravotníci a poskytnout jim první pomoc. Situace se podle reportéra Radiožurnálu začala před 17. hodinou uklidňovat, na místě podle něj zůstávalo několik desítek lidí.

Už před začátkem akce provedli policisté kontroly a u některých účastníků nalezli pyrotechniku, boxery, teleskopické obušky i střelnou zbraň. Celkový počet zadržených vystoupal na bezmála padesát.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zasáhla policie na Staroměstském náměstí naprosto profesionálně. Potvrdily se podle něj obavy, že organizovaní fotbaloví chuligáni zneužijí svolanou demonstraci. Prezident Miloš Zeman zásah policie při demonstraci v Praze podpořil, uvedl mluvčí hlavy státu. Zeman odsoudil demonstranty nedodržující opatření proti covidu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že je v šoku z toho, jak bezohlední a sobečtí jsou někteří občané, kteří ohrožují sebe i ostatní.

V sobotu se kvůli koronavirovým opatřením sešlo několik stovek fotbalových fanoušků a příznivců krajní pravice před úřadem slovenské vlády v Bratislavě. Policisté proti radikálům, kteří na ně házeli kameny a láhve, použili slzný plyn a vodní dělo.

tkr, bej, jbk, tch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme